Home Kategorie Poruszające Ksiądz wykorzystał 15-latkę na parafialnym wyjeździe. Prawda wyszła na jaw po 13 latach.

Ksiądz wykorzystał 15-latkę na parafialnym wyjeździe. Prawda wyszła na jaw po 13 latach.

Jola Szymańska nagrywa filmy, w których opowiada o swojej wierze. W styczniu udostępniła wstrząsające nagranie opowiadające o tym, jak w wieku 15 lat padła ofiarą molestowania.

Oficjalne zawiadomienie o tym, co ją spotkało, udało się jej złożyć dopiero po 13 latach.

Jola Szymańska to katoliczka, która na swoim kanale na YouTube opowiada o swoim doświadczeniu wiaty. W filmie ze stycznia opowiedziała wstrząsającą historię. W wieku 15 lat padła ofiarą molestowania seksualnego ze strony księdza.

Wszystko wydarzyło się podczas wyjazdu z innymi młodymi ludźmi, którzy udzielali się w parafii. Jechał z nimi ksiądz, którego Jola wcześniej nie znała. Słyszała jednak od znajomych, że jest w porządku.

Pod wieczór wszyscy zebrali się na ognisku. Po jakimś czasie starsza część uczestników zniknęła z księdzem w jednym z domków. W pewnym momencie zawołali 15-letnią Jolę, aby do nich dołączyła.

W środku zauważyła, że ludzie zebrani w domku pili z księdzem alkohol i palili papierosy. Ksiądz pokazał Joli miejsce koło siebie. Dziewczyna niechętnie usiadła obok podpitego duchownego. W pewnym momencie ksiądz włożył jej rękę między uda. Wszyscy zebrani udawali, że nic nie widzą.

Szymańska podkreśliła, że była kompletnie zdezorientowana. W końcu ksiądz posunął się dalej i pocałował ją w usta. Nikt nie zareagował. Wszyscy byli zajęci wesołą dyskusją, a Jola siedziała sparaliżowana. W pewnym momencie jeden z chłopaków, który był świadkiem sytuacji wyszedł z domku i zawołał ją na zewnątrz i dał pretekst do wyjścia. Później jeszcze wiele razy słyszała jak ksiądz nawołuje ją, żeby przyszła do domku.

Po wyjeździe opowiedziała o wszystkim swojej mamie, która była rozwścieczona zachowaniem księdza. Zadzwoniła na parafię, żeby o wszystkim opowiedzieć. Nikt nigdy nie powiedział im jak dalej potoczyła się sprawa.

Jola Szymańska udzieliła w kontekście własnych doświadczeń i filmu „Tylko nie mów nikomu” udzieliła wywiadu dla portalu WP Kobieta. Zaznaczyła, że oglądając film czuła wściekłość na bezczelność księży i ciche przyzwolenie na patologiczne zachowania. Stwierdziła, że traci wiarę w polskich biskupów.

– „W filmie widzimy osoby, którym zniszczono życie, a mężczyzn, sprawujących władzę w polskim Kościele katolickim, nie stać było nawet na tak małe wyjście z własnej strefy komfortu, jak występ w filmie dokumentalnym. To po prostu smutne. Niestety Episkopat nie musi dbać o opinię publiczną. Polityków weryfikujemy podczas wyborów – biskupów nie weryfikuje nikt. Z wyjątkiem Boga.”

Youtuberka opowiedziała też, czego dowiedziała się o swojej sprawie. 13 lat temu znajomy ksiądz zapewniał jej mamę, że wszystko toczy się tak, jak należy. Jednak, gdy Jola zgłosiła się do kurii okazało się, że jej zeznania nie były nawet nigdzie odnotowane.

– „Ile dziewczyn skrzywdził ten ksiądz podczas ostatnich 13 lat? Nie wiem. Wiem, że nie byłam jego jedyną ofiarą. Dopiero po moim zgłoszeniu zawieszono go w posłudze kapłańskiej. Sprawa w kurii biskupiej wciąż trwa.”

View this post on Instagram

Nie żartowałam z tymi planami na weekend! ? No dobra, ale poza gazetą czytam Wasze komentarze i cholernie się cieszę, ze jesteście. Ze mogę się z Wami podzielić naszą radochą? I że tak bardzo mnie wspieracie, chociaż sama nie wiem czy na to zasługuje ?❤️ Dziękuje dziękuje dziękuje !!! Jesteście super. Wrrrrrróć: jesteśmy! ?❤️✌? Bawcie się dziś dobrze, bo weekend szybko przemija. Ja dziś zamawiam u Kamila #patthai, #winko & #kinodomowe ? Buziole!!!!!!! #weekend #jolaszymanska #dom #czytam #czytajboumrzesz #czytambolubie #lol #poddasze @converse.polska #converse @garrettleight #garrettleight #budowa #zabawa #ptns #pantuniestal @pantuniestalcom #chodzącareklamawhat #konieclata #kurnadzisjest1wrzesniaOMG

A post shared by Jola Szymańska (@jola_szymanska) on

Jej nagranie sprawiło, że wysłało do niej wiadomości wiele osób, które w młodości też były wykorzystywane przez duchownych. Napisali też księża, którzy kiedyś też doświadczyli molestowania.

– „Najwięcej wiadomości przychodzi od kobiet, które piszą, że jako dziewczynki w różny sposób były dotykane przez księży. ”Wtedy nie myślałam, że to molestowanie. Tłumaczyłam sobie, że ksiądz to przecież ksiądz” – piszą i dodają, że dopiero mój film otworzył im oczy. Piszą też osoby, które były molestowane i doskonale zdawały sobie z tego sprawę, ale nie było wokół nich nikogo, kto by pomógł. Autorami kilku wiadomości byli też księża molestowani w młodości. Któryś z nich napisał, że gratuluje mi odwagi, ale on sam jej tyle nie ma.”

Szymańska powiedziała w wywiadzie, że najtrudniejsze w opublikowaniu wyznania było zaakceptowanie tego, co się stało. Wcześniej potrafiła bagatelizować i żartować z tej sprawy, aby nie dopuścić do siebie myśli, że wyrządzono jej krzywdę, która mocno wpłynęła na jej życie.

Orzeźwiający zabieg w saunie
Orzeźwiający zabieg w saunie
199,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Orzeźwiający zabieg w saunie dla 1 osoby (od 199 zł) lub dla dwojga (od 299 zł) w Instytucie Hialuron

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
2
Smutny
Smutny
5
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz