Home Kategorie Poruszające Awaria reaktora w Czarnobylu wstrząsnęła światem. Zdjęcia ofiar paraliżują.

Awaria reaktora w Czarnobylu wstrząsnęła światem. Zdjęcia ofiar paraliżują.

33 lata temu 26 kwietnia doszło do awarii reaktora atomowego w Czarnobylu. Do tej pory jest to największa katastrofa w dziejach elektrowni jądrowych.

Świat zamarł i zamierał jeszcze wielokrotnie lata po tragedii. W wyniku katastrofy śmierć poniosło 30 osób, a ponad 200 zachorowało na chorobę popromienną, która ma ostry i przewlekły przebieg.

Niestety te liczby nie do końca pokrywają się z prawdą, ponieważ ofiar jest znacznie więcej.

Awaria reaktora i to, jak wyglądał przebieg tej tragedii, ma bezpośredni wpływ na ludzi do tej pory. Cały czas na Ukrainie rodzą się dzieci z wadami genetycznymi. Ponadto odnotowano wzrost zachorowań na nowotwory.

Kiedy doszło do katastrofy, w pobliżu mieszkało 50000 osób. Obecnie stacjonują tam jedynie naukowcy i pracownicy agencji.

Mimo iż minęło tyle lat, na terenie Zony można przebywać maksymalnie do trzech miesięcy w roku. Eksplozja opisana przez ONZ jako „największa katastrofa ekologiczna w historii ludzkości”, uwolniła tysiące ton materiału radioaktywnego. Siedemdziesiąt procent promieniowania padło na Białoruś.

W sieci do tej pory można znaleźć zdjęcia dzieci, które cierpią dzisiaj przez katastrofę. Szukając informacji na temat tego, co stało się z ludźmi, którzy przeżyli 26 kwietnia 1986 roku, można trafić na artykuły i wywiady z ludźmi, którzy stracili dzieci. „Moja córka umarła na Czarnobyl” – czytamy, a łzy same cisną się do oczu.

Wielu fotografów chciało trafić do miejsca, w którym do tego doszło i móc poznać dzieci, którym przyszło żyć z traumą i chorobą po Czarnobylu. Wśród nich był Paul Fusco. Odwiedził on region, gdzie funkcjonowanie na co dzień jest zagrożeniem dla życia. Dziedzictwo Czarnobyla jest elegią Fusco dla tych niewinnych dusz i niepokojącym przypomnieniem dla reszty świata, że wszystko, co stworzone przez ludzi może być niszczycielskie.

– „Jakiś mężczyzna popełnił błąd. Wciśnięty niewłaściwy przycisk w niewłaściwym czasie. I w ciągu 20 sekund nie mogli tego powstrzymać. Tysiące ton materiałów radioaktywnych zostało wystrzelonych w powietrze i zaczęło się rozprzestrzeniać nie tylko po całym kraju, ale i po Europie. Siedemdziesiąt procent tego materiału radioaktywnego znalazło się na Białorusi – mimo że to nie był ich reaktor”

Dalej Fusco cytuje ocalałego strażaka:

– „Obudziłem się w szpitalu w Moskwie. Na początku żartowaliśmy na temat promieniowania. Potem usłyszeliśmy, że ktoś od nas zaczął krwawić z nosa i ust. A jego ciało stało się czarne. I umarł.”

– „Gdziekolwiek dotarło promieniowanie, ludzie z tym żyją. Jedzą posiłki z tym. Piją taką wodę i oddychają takim powietrzem.

Dzieci, u których zdiagnozowano chorobę popromienną, trafiają w miejsce, gdzie razem żyją. Nigdy nie będą prawdziwymi istotami ludzkimi. Nigdy nie otrzymają wiele. Wszyscy idą w to samo miejsce… A kiedy tam dotrą, jeśli przeżyją i będą żyć, zostaną wysłani do głównego azylu.”

– „Alesya była młodą dziewczyną, kiedy po raz pierwszy zdiagnozowano u niej raka. Stała się narażona na promieniowanie, kiedy była dzieckiem. Miała dwa latka, gdy wybiegła na podwórko się pobawić. Tego dnia padał czarny deszcz, był tłusty i nazywano go czarnym deszczem Czarnobyla. Bawiła się chwilę dalej, dopiero ktoś z dorosłych zawołał ją do domu. Dziewięć lat później dziewczynka zachorowała na białaczkę.

Spotkałem ją w szpitalu, gdy miała około szesnastu lat. Wróciłem następnego dnia i Alesya była już w śpiączce. A jej rodzice byli wyraźnie zdruzgotani. To był straszny dzień, kiedy ta matka straciła swoje ukochane dziecko.”

– „Zanim zacząłem robić zdjęcia, zapytałem ją, czy wszystko jest w porządku. Odpowiedziała: Tak, chcemy, żeby wszyscy wiedzieli, co nam zrobili…

Wszyscy mówią, że to się nigdy nie zdarzy. Tak, zawsze tak mówimy, to się nigdy nie zdarzy, ale wszystko, co robimy, to zapominamy… Wszystko się psuje. Wszystko się zużywa. Ludzie się mylą i maszyny także. Oby nigdy nie doszło do podobnej tragedii.”

Awaria czarnobylskiego reaktora sprawiła, że tysiące dzieci nie miało i nie ma szans na normalne życie.

Termy Uniejów: basen, sauna
Termy Uniejów: basen, sauna
29,00 zł
34 dni
do końca oferty!
Bilet wstępu do strefy basenowej (od 29 zł) i strefy saun (od 41 zł) w Termach Uniejów

Twoja reakcja?

Super
Super
6
Ha ha
Ha ha
5
Wow
Wow
4
Smutny
Smutny
229
Zły
Zły
76

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz