Home Kategorie Życie Dała chrześniakowi na komunię tyle ile tylko mogła. Dla rodziców i tak było za mało.

Dała chrześniakowi na komunię tyle ile tylko mogła. Dla rodziców i tak było za mało.

Obecne przyjęcia z okazji chrztu, komunii czy ślubu zupełnie nie przypominają tych sprzed kilkunastu czy nawet kilku lat.

Kiedyś znacznie większa wagę miały same uroczystości i duchowe przeżywanie więzi z Bogiem. Obecnie zdecydowana większość ludzi skupia się na przyjęciu, tym co będzie się działo po wyjściu z kościoła i prezentach.

Wielu ludzi bije się z myślami, co dać dziecku na pierwszą komunię. Pieniądze do koperty czy może prezent? A jeśli tak, to jaki? Ile pieniędzy? Życie drożeje, więc wypadałoby dać więcej. Z drugiej jednak strony skąd wziąć więcej, skoro sami ledwo wiążemy koniec z końcem? Niektórzy zaciągają wtedy kredyty, aby tylko zadowolić innych. Pytanie tylko dokąd to wszystko zmierza?

W życiu Agaty nigdy się nie przelewało. Miała średnio płatną pracę, jeździła starym samochodem, ale zawsze udawało jej się związać koniec z końcem. Kiedy przyszedł czas na komunię jej chrześniaka, długo zastanawiała się, ile pieniędzy mu podarować. Ostatecznie włożyła do koperty tyle, na ile mogła sobie pozwolić. Reakcją ze strony rodziców dziecka i najbliższych podzieliła się w sieci.

„Zawsze mi się wydawało, że ludzie za bardzo przejmują się tym, co wypada. W Polsce szczególnie, bo każdy z nas chce się pokazać. Słynne zastaw się, a postaw się. Nawet jak nie masz grosza przy duszy, to nie możesz dać tego po sobie poznać. Trzeba zrobić dobre wrażenie, choćby na kredyt. Znam takich ludzi, ale sama nigdy nie myślałam w ten sposób.

Moja kuzynka 2 lata temu zorganizowała wystawne wesele na 150 osób, choć wszyscy wiedzieli, że jej się nie przelewa. Kredyty chyba nadal spłaca, ale przynajmniej niektórym zaimponowała. Tak samo jest z niektórymi zaproszonymi gośćmi. Choćby mieli sprzedać nerkę albo klejnoty rodowe, to nie odpuszczą. Włożą do koperty tyle, żeby nie było wstydu.

To znaczy ile? Właśnie się przekonałam, że istnieją konkretne widełki zależne od sytuacji i stopnia spokrewnienia.

Najgorzej jest ze ślubami, bo przy tej okazji zawsze cię podliczą. Rodzice powinni dać tyle, dziadkowie tyle, rodzeństwo też nie ma łatwo. W grę wchodzą nawet tysiące złotych. Podobnie przy okazji komunii. Skala może nie ta, ale od chrzestnych dziecko i jego rodzice oczekują równie sporych kwot. 1000-1500 zł to minimum. A najlepiej jeszcze telefon za 3 tysiące i komputer za 5.

No dobra, zdawałam sobie sprawę, że tak to zazwyczaj wygląda, ale liczyłam trochę na taryfę ulgową. Proszono mnie o zostanie chrzestną, kiedy mi się nie przelewało. Przez te lata sytuacja wcale się nie poprawiła. Wręcz dysponuję mniejszym budżetem, bo sama urodziłam dwoje dzieci. Nie wydam nagle kilku pensji na prezent. Zwłaszcza przed wakacjami.

Udało mi się odłożyć 200 zł i tyle włożyłam do koperty. Chciałabym więcej, ale to mądre dziecko, a nie mały materialista bez skrupułów.

Nadal tak twierdzę, ale o jego rodzicach mam coraz gorsze zdanie. Kiedyś byli moimi bardzo bliskimi przyjaciółmi. Z mamą chrześniaka chodziłam do podstawówki, a później liceum. Zawsze czułam się u nich jak w rodzinie. Może właśnie dlatego mieli wobec mnie tak nierealne oczekiwania? Tak czy owak, obawiam się, że naszych relacji już nie naprawimy. Tylko i wyłącznie z ich winy.

Z dobrych źródeł wiem, że ledwo rozeszliśmy się do domów po komunii i już się zaczęło. Wszyscy wiedzą ile włożyłam do koperty i że nie mam wstydu. Tym bardziej, że niedawno zmieniłam samochód, a w zeszłym roku pracę i lepiej zarabiam. Poskąpiłam na niewinne dziecko. Zawiodłam jako chrzestna, przyjaciółka, człowiek, matka, Polka i nie wiem kto jeszcze.

Ogólnie mówiąc – narobili mi wstydu za plecami. Cała ich rodzina i znajomi mówią tylko o mnie.

Normalnie bym się nie przejęła, ale naprawdę nie mam poczucia, że popełniłam jakąś zbrodnię. Ocenianie kogoś przez pryzmat zasobności portfela to absurd. Co innego, gdybym wystawiła sobie willę i jeździła limuzyną. Ale ja zawsze żyłam skromnie. Wymiana samochodu z wraku na 10-letniego trupa to nie jest luksus. Podwyżka o 200 zł brutto też nie.

Na urodziny chrześniak dostawał drogie rzeczy, ja wręczałam symboliczne upominki i nie było tematu. Chyba, że tylko mi się tak wydaje i już wtedy mnie oczerniali. Całkiem możliwe. Nie wiem jak mam się w tej sytuacji zachować. Dziecko niczemu tu nie zawiniło, więc nie chciałabym zrywać kontaktu. Ale z jego rodzicami zupełnie nie chce mi się gadać.

Później wykorzystują wszystko na twoją niekorzyść. Bo miałaś czelność dać 200 zł, a nie 2000. Dla niektórych to naprawdę realny problem.

Agata”

Co o tym sądzicie? Czy ktokolwiek powinien mieć jej za złe, że dala do koperty 200, a nie 2000 zł?

Multikino: bilety przez cały tydzień
Multikino: bilety przez cały tydzień
14,20 zł
35 dni
do końca oferty!
Od 14,20 zł: bilet na filmowe Hity lub dowolny seans 2D w sieci kin Multikino – miejsca standardowe lub VIP
To może Cię zainteresować:  Zaginęła 32-letnia kobieta. W domu czeka na nią 1,5-miesięczne maleństwo.

Twoja reakcja?

Super
Super
11
Ha ha
Ha ha
9
Wow
Wow
5
Smutny
Smutny
120
Zły
Zły
86

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz