Home Kategorie News Odra odradza się w prawie każdym zakątku świata. Najbardziej zagrożona epidemią jest Europa.

Odra odradza się w prawie każdym zakątku świata. Najbardziej zagrożona epidemią jest Europa.

Podczas, gdy niektórzy debatują nad szkodliwością szczepień i możliwym ich powiązaniem z autyzmem, w międzyczasie odra odradza się prawie na całym świecie.

W 2017 roku liczba zgłoszonych przypadków odry na całym świecie wzrosła o ponad 30%. Zgodnie z raportem WHO sytuacja pogarsza się, a my nie robimy prawie nic, aby temu zapobiec.

Eksperci od lat ostrzegali, że coś takiego może się wydarzyć. Odrze da się jednak łatwo zapobiec. Wystarczą dwie dawki szczepionki. Z 95% zasięgiem jesteśmy w stanie powstrzymać epidemię. Tutaj pojawia się jednak pewien problem.

Exanthema subitum - (roseola infantum, sixth disease, three-day fever)

Jednak obecnie jesteśmy daleko od tego celu. A tak naprawdę dalej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Po latach wymyślania teorii o szkodliwości szczepień, ich brak zbiera swoje żniwo i wcale nie mówimy tutaj o krajach Trzeciego Świata.

Raport z 2017 roku wykazał, że w pięciu z sześciu regionów odnotowano wzrost zachorowań na odrę. Dotyczy to w szczególności obu Ameryk, Europy i wschodniej części Morza Śródziemnego. Jedynie na Zachodnim Pacyfiku liczba przypadków zmniejszyła się.

Teraz spójrzmy kilka lat wstecz. Do 1963 roku nie istniało szczepienie przeciwko odrze. Na całym świecie wybuchały epidemie powodujące blisko 2,6 milionów zgonów rocznie. Pięć dekad później byliśmy znacznie bliżej, by zupełnie wyeliminować tę wysoce zaraźliwą i śmiertelną chorobę.

Przełomowe szczepienie uratowało ponad 21 milionów ludzkich istnień, zmniejszając liczbę ofiar śmiertelnych na całym świecie o ponad 80% w ciągu zaledwie 17 lat. Po latach postępów sytuacja zaczęła się pogarszać.

Measles risk for Bali holiday-makers

– „Odrodzenie się odry budzi poważne obawy, a epidemie zaczynają rozprzestrzeniać się w różnych krajach, szczególnie regionach, które były bliskie zupełnej eliminacji choroby.”

Globalny powrót odry to horror, który dopiero teraz uświadamia nam, jak ogromny wpływ na cały świat mają głupie decyzje. Mimo iż mamy bezpieczny, skuteczny sposób na wyeliminowanie zakaźnej choroby, korzysta z niego coraz mniej osób.

W 2017 roku około 20,8 miliona niemowląt na całym świecie nie dostało szczepionki przeciwko odrze. Eksperci nie są jednak zaskoczeni. Latami apelowali i tłumaczyli, ale plotki, brak odpowiednich informacji i mity na temat szczepień podsyciły wybuch epidemii.

W Europie, która jest azylem dziwnych wierzeń na temat szczepień, zasięg wynosi zaledwie 70 procent. Jeśli wskaźniki się nie poprawią, za kilka lat te decyzje poważnie odbiją się na zdrowiu publicznym.

Autorzy raportu wskazują, że społeczeństwo stało się bardzo nieostrożne i wzywają do podjęcia działań. Nie tylko rutynowe działania i poparcie dla szczepień publicznych jest konieczne. Należy również uporać się z wszechogarniającą dezinformacją.

eKurs: Junior Graphic Designer
eKurs: Junior Graphic Designer
29,00 zł
99,00 zł
29 dni
do końca oferty!
Kurs online: 3-miesięczny dostęp do kursu Junior Graphic Designer za 29 zł i więcej z firmą Expose

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
3
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz