Home Kategorie Życie Drzewa w mieście są naprawdę niezbędne. Dzięki nim różnica jest ogromna.

Drzewa w mieście są naprawdę niezbędne. Dzięki nim różnica jest ogromna.

Upał daje się nam wszystkim we znaki i ciężko przed nim uciec. Ostatnio dużo mówi się o betonozie, a drzewa w mieście są wyjątkowo potrzebne, bo robią ogromną różnicę.

Fale upałów zdarzają się coraz częściej, a z każdym kolejnym rokiem będzie tylko gorzej. Panujące temperatury są nie do wytrzymania, a najbardziej zagrożone są dzieci i osoby starsze. Spędzanie całego lata bez wychodzenia z domu jest po prostu niemożliwe.

Drzewa w miastach są potrzebne, bo powodują nawet kilkunastostopniową różnicę w temperaturze. Czasami tyle wystarczy, aby łatwiej znieść upalny dzień. Zieleń jednak jest coraz częściej zastępowana betonowym placami.

Kamera termowizyjna ujawnia, jak dużo zmieniają drzewa w miastach. Skwery, parki, pojedyncze drzewa i obsadzone drogi nie tylko wyglądają estetyczniej, ale też pomagają przetrwać ludziom upały.

Biorąc pod uwagę z jak wieloma problemami zmagamy się już teraz, sadzenie drzew wydaje się naprawdę prostym rozwiązaniem, które nie wymaga zaawansowanej technologi. Dlaczego więc zieleń coraz częściej znika z miast?

Drzewa w mieście, niby prosta sprawa, dają cień i w ogóle lepiej się prezentują. Ten cień jednak nie tylko przynosi ulgę, ale także ochładza. Jak widać na zdjęciach z kamery termowizyjnej, w cieniu nawet chodnik nie nagrzewa się tak bardzo.

Kontrast między wystawioną na słońce częścią chodnika, a ukrytą w cieniu jest całkiem spory. Porównanie temperatury nie pozostawia złudzeń, jak duża jest różnica. Raczej nikt nie lubi się smażyć w 47-stopniowym upale.

Na słońcu wszystko nagrzewa się błyskawicznie, ludzie też. W cieniu z kolei panują o wiele niższe temperatury. Warto również pamiętać, że łatwo jest się nagrzać, ale ochłodzenie jest znacznie trudniejsze.

Różnica w temperaturze wynika nie tylko z faktu, że drzewa dają cień. Wieloletnie rośliny odbijają światło słoneczne i blokują promieniowanie. Budynki, asfalt i inne elementy w mieście pochłaniają światło słoneczne, przez co nagrzewają się.

Warto też dodać, że w miastach również wiele urządzeń i pojazdów generuje ciepło, co przyczynia się do zwiększenia temperatury. Drzewa zmniejszają skutki tego zjawiska.

O wspaniałych efektach drzew, nie tylko w przestrzeni miejskiej, można rozprawiać godzinami. Oczywiście kilka drzew świata nie uratuje, ale to zawsze jakiś początek. Problem w tym, że zieleń coraz częściej znika.

Auto-Spa dla autka
Auto-Spa dla autka
89,99 zł
180,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Profesjonalne i kompleksowe mycie z zewnątrz oraz czyszczenie wewnątrz w pakiecie od 89,99 zł w Auto-Flash (do -50%)

Twoja reakcja?

Super
Super
3
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
4
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz