Home Kategorie Poruszające Paweł Ż. chciał zemścić się na mamie Dawidka. Własny syn stał się jego ofiarą.

Paweł Ż. chciał zemścić się na mamie Dawidka. Własny syn stał się jego ofiarą.

Od kilku dni w głowach wielu osób pojawia się pytanie: czy to możliwe, aby mężczyzna za problemy w związku chciał odegrać się na swojej partnerce, zabijając ich dziecko?

Niestety jak pokazują ostatnie wydarzenia, takie rzeczy mają miejsce…

Sprawa zaginięcia i śmierci 5-letniego Dawidka wstrząsnęła całą Polską. Wszyscy z zapartym tchem śledziliśmy pojawiające się w mediach informacje o dziecku. Każdy liczył na to, że ostatecznie chłopiec przeżył i odnajdzie się cały i zdrowy. Niestety w sobotnie popołudnie dotarła do nas przerażająca informacja. Policjanci znaleźli ciało 5-latka. Trudno było uwierzyć w to, że ojciec mógł tak skrzywdzić swoje dziecko po to, aby odegrać się na jego matce.

Portal Fakt24.pl rozmawiał z dr Jerzym Pobochą, ekspertem z zakresu psychiatrii sądowej, starając się dowiedzieć, co mogło kierować Pawłem Ż. Uważa on, że faktycznie mógł to być akt zemsty.

– „Jeśli między tym mężczyzną a matką był jakiś konflikt, zabicie chłopca mogło być aktem zemsty. Mógł stwierdzić: ja nie będę żył, ale ty nie będziesz miała dziecka. Taka motywacja w tego typu sprawach często występuje. Z jednej strony chęć zabicia siebie, a z drugiej zabicia czy ukrycia dziecka.”

Podobne zdanie na ten temat ma psycholog Monika Dreger, która od lat zajmuje się sprawami rodzinnymi. Podkreśla, że wśród swoich pacjentów ma rodziców, którzy żal do partnera przelewają na dzieci,

To może Cię zainteresować:  Premier Morawiecki odwiedził sześcioraczki. Wręczył ich rodzicom wyjątkowy prezent.

– „Jednak wystrzegałabym się stwierdzenia, że to wyłącznie mężczyźni mszczą się na dzieciach. Z moich doświadczeń wynika, że dotyczy to obojga rodziców, ze wskazaniem raczej na kobiety. Oczywiście nie jest to mszczenie się w sposób skrajny, taki jak np. zabójstwo. Kobiety często w sposób agresywny psychicznie próbują odegrać się na byłych mężach czy partnerach, ograniczając widzenia ojców z dziećmi. Nie robią tego wprost. Po prostu nagle dziecko zaczyna więcej chorować, co uniemożliwia spotkania z ojcem. Mama zaczyna przesączać negatywne informacje na temat taty, powodując tym niechęć dziecka.”

Według niej np. takie zachowania mogą wywoływać zdenerwowanie i frustrację w mężczyznach.

– „Tu też należy zwrócić uwagę na fakt, że specyfika przemocy jest różna u każdej z płci ze względu na dysproporcję siły – kobiety częściej stosują przemoc psychiczną, podczas gdy mężczyźni fizyczną. Nie potrafię powiedzieć, dlaczego mężczyźni bywają agresywni w takich sytuacjach. Kontekst może być różny, mogą się do tego przyczyniać problemy psychiczne, takie tak depresja, alkoholizm czy środowisko, w jakim dana osoba się obraca. Niemniej jednak muszę zauważyć, że posuwanie się do zabójstwa dziecka, czy to z zemsty czy innego powodu, to skrajność. Takie przypadki zawsze się zdarzają i zdarzać się będą, jednak nie można tu generalizować czy doszukiwać się jakiegoś schematu działania. Nie każdy mężczyzna (a właściwie tylko nieliczni), który nie dogaduje się z partnerką, zamorduje ich dziecko z zemsty. Na takie działania składa się zawsze bardzo wiele czynników.”

My powinniśmy pamiętać, że gdy widzimy niebezpieczne zachowania, musimy reagować. Nigdy nie powinniśmy w takich chwilach przechodzić obok obojętnie, szczególnie wobec jakichkolwiek aktów przemocy wobec najmłodszych.

Okulary i soczewki do-85%
Okulary i soczewki do-85%
39,00 zł
149,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Soczewki (39 zł) lub 49 zł za groupon zniżkowy wart 300 zł na okulary i więcej w Soczewki24.pl – 25 lokalizacji

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
28
Zły
Zły
16

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz