Home Kategorie News Wybuch reaktora w Rosji. Lekarze nie mieli pojęcia, że ratują napromieniowanych ludzi.
88.39K

Wybuch reaktora w Rosji. Lekarze nie mieli pojęcia, że ratują napromieniowanych ludzi.

Wybuch atomowy na poligonie w Rosji budzi wiele kontrowersji. Władze twierdziły, że napromieniowanie nie zagraża mieszkańcom, ale dane niezależnych organizacji pokazywały co innego.

Teraz okazuje się, że lekarze pomagający ofiarom wybuchu nie mieli pojęcia z czym mają do czynienia. Nie wiedzieli, że osoby, które ratują są napromieniowane.

Czy władze próbowały zatuszować wybuch atomowy w Rosji? Działalność władz rosyjskich budzi ogromne kontrowersję i wielu kojarzą się z katastrofą w Czarnobylu. Na początku twierdzono, że na poligonie w obwodzie archangielskim doszło do eksplozji paliwa rakiety. Międzynarodowi eksperci twierdzili jednak, że doszło do katastrofy nuklearnej na terenie Rosji.

Z czasem władze zmieniły narrację i przyznały, że doszło do wybuchu małego reaktora jądrowego, ale nie podawały informacji o zagrożeniu, mimo iż nieoficjalnie mówiło się o normach promieniowania przekroczonych 20-krotnie.

Okazuje się, że w związku z wybuchem w Rosji, władze zawiodły nie tylko w kwestii zatajania informacji wobec społeczeństwa. Według najnowszych doniesień, nawet lekarze, którzy pomagali ofiarom nie wiedzieli z czym mają do czynienia.

8 sierpnia szpital w Archanielsku przyjął na odział trzech nagich mężczyzn owiniętych folią, przedstawionych jako ofiary „nieokreślonego promieniotwórczego wybuchu”. Na tym kończyły się informacje i instrukcje. Następnego dnia w szpitalu pojawili się oficerowie Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Zabrali dokumentacje i wszystkim zaangażowanym w leczenie kazali podpisać zobowiązanie, że nie ujawnią niczego na temat ofiar.

Teraz co najmniej 60 lekarzy i pracowników personelu medycznego, którzy mieli kontakt z ofiarami, trafiło do Moskwy na specjalne badania. W mięśniach jednego z lekarzy wykryto radioaktywny izotop cez-137, który jest produktem rozszczepienia paliwa nuklearnego uran-235. Według Yuria Dubrova, naukowca z Uniwersytetu Leicester, skażenia można było uniknąć.

– „Upłynęły 33 lata i nasz rząd niczego się nie nauczył. Nadal starają się ukrywać prawdę. Ekspozycji na cez-137 łatwo uniknąć – wystarczy tylko dokładnie umyć pacjenta. Jednak lekarze zostali narażeni na promieniowanie, gdyż nie powiedziano im, co się stało.”

Rezonans magnetyczny
Rezonans magnetyczny
899,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Rezonans magnetyczny od 379 zł w TOMMA Diagnostyka Obrazowa – 25 lokalizacje

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
4
Smutny
Smutny
34
Zły
Zły
131

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz