Home Kategorie News Wybuch reaktora w Rosji. Lekarze nie mieli pojęcia, że ratują napromieniowanych ludzi.

Wybuch reaktora w Rosji. Lekarze nie mieli pojęcia, że ratują napromieniowanych ludzi.

Wybuch atomowy na poligonie w Rosji budzi wiele kontrowersji. Władze twierdziły, że napromieniowanie nie zagraża mieszkańcom, ale dane niezależnych organizacji pokazywały co innego.

Teraz okazuje się, że lekarze pomagający ofiarom wybuchu nie mieli pojęcia z czym mają do czynienia. Nie wiedzieli, że osoby, które ratują są napromieniowane.

Czy władze próbowały zatuszować wybuch atomowy w Rosji? Działalność władz rosyjskich budzi ogromne kontrowersję i wielu kojarzą się z katastrofą w Czarnobylu. Na początku twierdzono, że na poligonie w obwodzie archangielskim doszło do eksplozji paliwa rakiety. Międzynarodowi eksperci twierdzili jednak, że doszło do katastrofy nuklearnej na terenie Rosji.

Z czasem władze zmieniły narrację i przyznały, że doszło do wybuchu małego reaktora jądrowego, ale nie podawały informacji o zagrożeniu, mimo iż nieoficjalnie mówiło się o normach promieniowania przekroczonych 20-krotnie.

Okazuje się, że w związku z wybuchem w Rosji, władze zawiodły nie tylko w kwestii zatajania informacji wobec społeczeństwa. Według najnowszych doniesień, nawet lekarze, którzy pomagali ofiarom nie wiedzieli z czym mają do czynienia.

8 sierpnia szpital w Archanielsku przyjął na odział trzech nagich mężczyzn owiniętych folią, przedstawionych jako ofiary „nieokreślonego promieniotwórczego wybuchu”. Na tym kończyły się informacje i instrukcje. Następnego dnia w szpitalu pojawili się oficerowie Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Zabrali dokumentacje i wszystkim zaangażowanym w leczenie kazali podpisać zobowiązanie, że nie ujawnią niczego na temat ofiar.

Teraz co najmniej 60 lekarzy i pracowników personelu medycznego, którzy mieli kontakt z ofiarami, trafiło do Moskwy na specjalne badania. W mięśniach jednego z lekarzy wykryto radioaktywny izotop cez-137, który jest produktem rozszczepienia paliwa nuklearnego uran-235. Według Yuria Dubrova, naukowca z Uniwersytetu Leicester, skażenia można było uniknąć.

– „Upłynęły 33 lata i nasz rząd niczego się nie nauczył. Nadal starają się ukrywać prawdę. Ekspozycji na cez-137 łatwo uniknąć – wystarczy tylko dokładnie umyć pacjenta. Jednak lekarze zostali narażeni na promieniowanie, gdyż nie powiedziano im, co się stało.”

Odbitki zdjęć: nawet 500 sztuk
Odbitki zdjęć: nawet 500 sztuk
21,90 zł
60 dni
do końca oferty!
Od 7zł: pakiet 10, 100 lub nawet 500 odbitek (10x10 lub 10x15 cm) w jakości HD na Colorland.pl

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
4
Smutny
Smutny
34
Zły
Zły
131

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz