Home Kategorie Poruszające 13-latka powiedziała rodzicom „dobranoc”. Rano znaleźli jej ciało powieszone na skakance.

13-latka powiedziała rodzicom „dobranoc”. Rano znaleźli jej ciało powieszone na skakance.

Był sobotni wieczór. 13-letnia Emilia z Lipnicy Dolnej na Podkarpaciu powiedziała swoim rodzicom dobranoc. Wtedy jeszcze nie wiedzieli, że rozmawiają ze swoim dzieckiem po raz ostatni.

Gdy następnego dnia małżeństwo wróciło z kościoła, dokonało przerażającego odkrycia. Nastolatka powiesiła się na skakance na strychu. Ojciec odciął sznur i zaczął reanimować córkę, ale na ratunek było już niestety za późno.

– „Córcia nie miała żadnego powodu, aby odbierać sobie życie” – mówi zdruzgotana tym, co się stało, matka dziewczynki.

Dzisiaj zarówno matka, jak i ojciec zadają sobie jedno pytanie: „dlaczego?”. Dlaczego, skoro Emilia była wzorową uczennicą, nie miała żadnych kłopotów, wrogów, a gdyby coś ją trapiło, powiedziałaby o wszystkim rodzicom – tak przynajmniej uważa matka 13-latki.

Emilia fascynowała się literaturą fantasy. Była bardzo inteligentna i kreatywna. Sama nawet tworzyła opowiadania o podobnej tematyce.

– „Właśnie szukała zakończenia do swojej drugiej powieści” – mówią rodzice.

Rodzice zauważyli, że ze względu na wakacje ich córka o wiele więcej czasu spędzała przed komputerem, grając w gry. Czy mogły się przyczynić do jej śmierci?

– „Dopiero teraz dochodzą nas słuchy od rówieśników, że to były jakieś mroczne gry. Może ktoś ją w ten sposób manipulował. Może wprowadzał w stan dziwnej hipnozy i kazał np. wykonywać jakieś nieprawdopodobne zadania, np. zarzucić sobie pętlę. Na strych poszła razem z komórką” – mówi ojciec.

Podejrzenia rodziców wzbudzał też fakt, że Emilia jakiś czas temu zaczęła zbliżać się do psa, chociaż wcześniej się go bała.

Prokuratura prowadzi teraz śledztwo. W tym celu zabrano do badań komputer i telefon nastolatki.

– „Śledztwo prowadzimy w kierunku nakłaniania nieletniej do samobójstwa. Gromadzimy dowody” – zaznacza Kazimierz Łaba, szef Prokuratury Rejonowej w Jaśle.

– „Chcemy poznać prawdę. To nigdy nie da nam spokoju” – mówią rodzice zmarłej Emilki.

Głos w tej sprawie zabrał psychoterapeuta dr Ireneusz Siudem. Jego zdaniem wielogodzinne korzystanie z komputera przez dzieci może być dla nich niebezpieczne, szczególnie gdy wchodzą w okres dojrzewania.

– „Głośno było o przypadkach gry internetowej, w której ktoś wydawał dziwne polecenia, doprowadzając nieletnich uczestników do samookaleczeń, czy samobójstwa. Te przypadki były jednak bardziej faktem medialnym i nie znalazły swojego potwierdzenia. Nie ulega jednak wątpliwości, że wielogodzinne korzystanie przez młodego człowieka z komputera może być dla niego bardzo groźne i prowadzić do wielu zaburzeń. Dlatego tak bardzo ważna jest ze strony opiekunów kontrola treści i wprowadzanie limitów.”

W tym pokoju Emilia spędzała większość czasu ostatnich dni swojego życia:

Nie możemy być obojętni. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko zachowuje się inaczej niż dotychczas, a to, co robi jest dla Ciebie niepokojące – reaguj. Każdy w tym przypadku może liczyć na pomoc. Wystarczy zgłosić się do Ośrodków Interwencji Kryzysowej, które znajdziemy w każdym mieście. Taka pomoc jest bezpłatna. Nie trzeba mieć nawet ubezpieczenia. To samo tyczy się Ciebie.

Kolejnym rozwiązaniem jest szpital psychiatryczny. Również nie jest potrzebne ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli jednak wolisz poprosić o pomoc z domu, zadzwoń pod bezpłatny kryzysowy telefon zaufania. Dla młodzieży jest to czynny codziennie w godzinach 12:00-02:00 numer 116 111, a dla dorosłych 800 70 22 22 lub strona liniawsparcia.pl.

Książka z dzieckiem BookHero
Książka z dzieckiem BookHero
65,00 zł
79,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Piękna, personalizowana książka z imionami i zdjęciami dzieci; unikalny prezent już od 65 zł

Twoja reakcja?

Super
Super
5
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
7
Smutny
Smutny
242
Zły
Zły
21

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz