Home Kategorie Ludzie Pokolorowała zdjęcia 14-letniej Czesi z Auschwitz. Jej smutna historia porusza każde serce.

Pokolorowała zdjęcia 14-letniej Czesi z Auschwitz. Jej smutna historia porusza każde serce.

Czesława Kwoka to była więźniarka Auschwitz-Birkenau. Zrobiło się o niej głośno za sprawą czarno-białego zdjęcia pokolorowanego przez brazylijską artystkę, Marinę Amaral.

– „To nie wróci tym dzieciom życia, ale uhonoruje je w jedyny możliwy sposób: zachowując pamięć o nich” – skomentowała jedna z internautek.

Na szczególną uwagę zasługują jednak losy 14-latki, która została zamordowana 12 marca 1943, 3 miesiące po przybyciu do obozu.

Czesia zmarła wskutek dosercowego zastrzyku fenolu. Nie miała szans na przeżycie. Autorem zdjęć jest były więzień, Wilhelm Brasse, który pracował w obozie jako fotograf.

To może Cię zainteresować:  Koszmar na podkarpackiej komendzie. Nie żyje 42-letni mężczyzna, wobec którego policjanci użyli paralizatora.

Jak sam mówił, 14-latka została pobita pejczem przez strażniczkę, zanim zrobiono to zdjęcie.

– „Płakała, ale nie mogła nic zrobić. Zanim zdjęcie zostało wykonane, otarła łzy z twarzy i krew z rozciętych ust” – mówił zmarły w 2012 roku Brasse.

76 lat od śmierci nastolatki, Marina Amaral nałożyła kolory na zdjęcie. Wszystko zaczęło się od tego, że zbadała wcześniej obozową historię, która wyjątkowo ją poruszyła.

– „Pewnego dnia postanowiłam połączyć moją fascynację historią i umiejętności graficzne.”

Kolorowe zdjęcia, na których widzimy Czesławę, zostały opublikowane przez muzeum w Auschwitz. Fotografie poruszyły miliony internautów, a historię zamordowanej dziewczynki zaczęły przytaczać zagraniczne media – w ciągu jednego dnia wyświetliło ją blisko 5 milionów osób!

To może Cię zainteresować:  Lekarze SS byli bezwzględni wobec dzieci. Eksperymentowali na nich w okrutny sposób.

– „Cieszę się, że mogłam pomóc w poszerzaniu świadomości na temat działalności Muzeum Auschwitz-Birkenau. To, co robią, jest niezwykle ważne” – dodała Marina Amaral.

Makijaż permanentny
Makijaż permanentny
99,99 zł
600,00 zł
Oferta zakończona!
Makijaż permanentny: kreska górna lub dolna za 99,99 zł i więcej opcji w PermLab

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
36
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz