Home Kategorie Porady Zaczyna się sezon na pająki w domu i mamy dla was bardzo złe wieści.

Zaczyna się sezon na pająki w domu i mamy dla was bardzo złe wieści.

Zbliża się jesień, więc może ucieszy Cię myśl o złotych liściach i ciepłych swetrach. Chcieliśmy jednak przypomnieć, że nadchodzi też sezon na pająki w domu.

Gdzieś tam, jakaś wielka włochata bestia przygotowuje się, aby pojawić się w Twojej sypialni. Przy okazji przypomni Ci, że bieg po parkiecie w ciepłych skarpetkach jest wręcz sportem wyczynowym.

Kiedy już uporasz się z kilkoma pająkami w domu, pewnie zaczniesz zastanawiać się dlaczego i jak tak nagle wślizgują się do domów. Dlaczego nie pozostały na balustradzie balkonu?

Zła wiadomość jest taka, że właśnie trwa okres godowy pająków. Od września do połowy października nie szukają schronienia, a ustronnego miejsca na schadzki. Może właśnie kopulują sobie w Twoich kapciach?

Teraz czas na złą wiadomość. Pająki wcale nie wkradły się nagle do Twojego domu. One tak naprawdę cały czas tam były, ale po prostu ich nie widziałeś.

– „Nie wchodzą do domów. Te pająki w domu są tam przez cały rok i spędzają życie w środowisku domowym” – powiedział Lawrence Bee z British Arachnological Society.

Zaledwie 5 procent pająków, na które natrafiasz w swoim domu, wystawiło swoją kudłatą kończynę na zewnątrz. Według pana Bee, dojrzałe płciowo samce, które obecnie przebijają się przez podłogi w sypialni, zwykle pozostają ukryte w różnych zakamarkach.

Wszystkie te pająki, a raczej dojrzałe płciowo samce, opuszczają swoje kryjówki w poszukiwaniu amorów, gdyż jest to ich okres godowy. Nawet jeśli wystawisz je na zewnątrz, wrócą, bo mieszkają w twoim domu. A raczej ich domu.

Obecnie pająki naprawdę zaczynają szaleć, ale w tym sezonie będą robić rundki po dywanie tylko z jedną partnerką. Samiec będzie czaił się w pobliżu samicy, aż do wyklucia jaj, by w ten sposób uniemożliwić odbicie partnerki. Ośmionożni spacerowicze, na który trafisz, to właśnie samce.

A teraz coś naprawdę przerażającego. Niektóre młode zaraz po wykluciu zjadają własną matkę, jako pierwszy posiłek. Samica wtedy czuje, że jej „praca” została zakończona…

Czy można coś zrobić, aby powstrzymać te bestie? Nie. Nie ma żadnego naukowo udowodnionego sposoby na pozbycie się pająków, chociaż utrzymanie domu w czystości jest powszechnie uważane za dobry sposób, aby ograniczyć ich wizyty.

Oczywiście można też urządzić im krwawą jatkę, ale tego odradzamy. Pająki są bowiem ważnym elementem ekosystemu i już za kilka miesięcy zapragniesz, aby wróciły, gdy dla odmiany komary i muchy opanują Twój dom.

Najlepiej nałożyć na nie szklankę i pod spód wsunąć kartkę, by wystawić je na zewnątrz. Zapewne i tak później wrócą, ale eksperci od zwalczania szkodników radzą, by uszczelnić luki w drzwiach i oknach.

Raczej nie napełni cię to optymizmem, ale pająki postrzegają twój dom, jako swój własny. Choć te ośmionożne potwory nie są agresywne, a w Polsce niewiele jest jadowitych gatunków, mogą ugryźć, bo przecież jesteś na ich terytorium.

Depilacja metodą SHR
Depilacja metodą SHR
47,99 zł
59,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Depilacja metodą Super Hair Removal: 3 zabiegi od 59,99 zł i więcej opcji w Centrum Medycyny Estetycznej Re Clinic

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
6
Wow
Wow
3
Smutny
Smutny
3
Zły
Zły
6

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz