Home Kategorie Życie Już za miesiąc wybory parlamentarne. PiS jasno o swoim stanowisku związanym z aborcją.

Już za miesiąc wybory parlamentarne. PiS jasno o swoim stanowisku związanym z aborcją.

Wybory już za kilka tygodni i partie polityczne starają się zdobyć poparcie ludzi. Co szykuje Prawo i Sprawiedliwość?

Nie tylko zmiana minimalnego wynagrodzenia, ale też dodatkowa „trzynastka” dla emerytów i ulgi dla rolników. To jednak nie wszystko. PiS chce zakazać aborcji „eugenicznej”. Co to jest?

Partia nie przedstawiła od razu całego programu wyborczego. Dawkuje go wyborcom, choć mówi się, że całość poznamy lada dzień.

Tym razem PiS skupia się na szeroko rozumianej ochronie życia, która zdaniem partii jest kluczowa i często pomijana. Jeśli Prawo i Sprawiedliwość dojdzie do władzy, możliwe że wprowadzi zakaz tzw. aborcji „eugenicznej”.

– „Nasz system wartości jest skonstruowany wokół tego, co wszyscy, jak sądzę, traktujemy jako najważniejsze – wokół przyrodzonej godności człowieka i jego życia. Człowiek, żeby być godnym, musi żyć. Ochrona życia jest przez nas traktowana bardzo szeroko. To jest ochrona przed różnego rodzaju opresjami, także ze strony własnego państwa. Ale to jest także ochrona przed eutanazją, przed aborcją na życzenie, przed całą tą ideologią, która dzisiaj wartość ludzkiego życia podważa.”

Po kilku dniach w trakcie zamkniętego spotkania z prasą PiS mówi o tym, że wspólnymi mianownikami dla ich idei mają być: wolność, solidarność, tożsamość, godność oraz szacunek dla życia i rodziny.

Andrzej Duda

W jednym z punktów mowa jest też o wspomnianej aborcji „eugenicznej” i jej zakazaniu. Czym ona jest?

Aktualne prawo dotyczące aborcji obowiązuje od 1993 roku i jest możliwe tylko i wyłącznie w trzech przypadkach:

  • jeśli „ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej”
  • jeśli „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”
  • jeśli „zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego”

Dla polityków PiS przerwanie ciąży z powodu nieuleczalnych wad genetycznych zagrażających życiu płodu jest właśnie aborcją „eugeniczną”, co za tym idzie, nie będą chcieli, aby takowa dalej istniała. Tego domaga się też Kościół. Sam Andrzej Duda dwa lata temu zapowiedział, że podpiszę ustawę, która będzie zabraniała przerywania ciąży „z powodów eugenicznych”.

Co na to opozycja? Anna-Maria Żukowska, rzeczniczka SLD, w rozmowie z Wirtualną Polską powiedziała:

– „Termin aborcja „eugeniczna” jest nagminnie używany przez polityków prawicy na określenie przerywania ciąży z powodu nieuleczalnych wad genetycznych zagrażających życiu płodu. Jest to celowa manipulacja mająca służyć propagandzie, używana po to, by urobić opinię publiczną, by wywołać skojarzenie z czasami nazizmu.”

Bilety do Multikina i Cinema 3D
Bilety do Multikina i Cinema 3D
14,90 zł
8 dni
do końca oferty!
14,90 zł: bilet na seans 2D w sieci kin Multikino i Cinema 3D – miejsca standardowe, VIP lub SuperVIP (44 lokalizacje)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz