Home Wideo Nowe fakty w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza. Biegli ocenili działania ratowników.

Nowe fakty w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza. Biegli ocenili działania ratowników.

Zabójstwo Pawła Adamowicza wstrząsnęło całą Polską. Do tragedii doszło w styczniu, ale proces w sprawie trwa nadal.

Od tych wydarzeń minęło 8 miesięcy, a biegli powołani przez prokuraturę wydali opinię dotyczącą działań ratowników. Według ich analizy, akcja ratunkowa Pawła Adamowicza została przeprowadzona prawidłowo.

Do zabójstwa Pawła Adamowicza doszło w czasie tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świętej Pomocy. W czasie światełka do nieba na scenę w Gdańsku wdarł się Stefan W., który zaatakował prezydenta Gdańska. Zadał mu trzy ciosy nożem – jedną w pobliżu serca oraz dwie w brzuch.

Adamowicz trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Niestety, po pięciogodzinnej operacji otrzymaliśmy informację, że jego życia nie udało się uratować.

Napastnik został obezwładniony i przekazany policji zaraz po ataku. Mężczyzna nie przyznawał się do winy, mimo iż atak został nagrany. Napastnik był pod wpływem narkotyków, ale trafił na obserwację psychiatryczną. Wcześniej był już karany.

Niedługo po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska pojawiły się głosy, że akcja reanimacyjna nie była prowadzona w sposób prawidłowy. W liście do gdańskiej prokuratury prowadzącej śledztwo w sprawie informował o tym Leonard Gross. Uznany patomorfolog z wieloletnim doświadczeniem zwracał uwagę na rzekome, poważne błędy popełnione przez załogę karetki. Gdyby nie one, Paweł Adamowicz mógł żyć:

– „Uważam, że podjęcie decyzji przez zespół ratowników medycznych o reanimacji w miejscu zdarzenia trwającej 40 minut (według informacji medialnych) było błędem medycznym, który doprowadził do nieodwracalnych zmian narządowych i ogólnoustrojowych. Tym samym uważam, że z dużym prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością następstwa decyzji o tak długo trwającej reanimacji przekreśliły szansę na powrócenie funkcji życiowych.”

Lekarz podkreślał, że takie działanie ratowników jest dla niego kompletnie niezrozumiałe. Wysunął również przypuszczenie, że gdyby prezydent Gdańska wcześniej trafił do Centrum Klinicznego w Gdańsku, szanse na przywrócenie czynności życiowych byłyby o wiele wyższe.

Ze względu na wątpliwości wobec akcji reanimacyjnej, Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zdecydowała się na powołanie biegłego, który miał ocenić działania ratowników.

– „W sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza Prokuratura Okręgowa w Gdańsku otrzymała opinię dotyczącą oceny prawidłowości działań ratowników medycznych.”

Według biegłego, działania sanitariuszy były zgodne z obowiązującymi Europejskiej Rady Resuscytacji. Prawidłowo została oceniona też decyzja o przewiezieniu Pawła Adamowicza do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Oznacza to, że akcja była prowadzona prawidłowo i nie ma mowy o błędach załogi karetki.

Squash: gra ze szkoleniem
Squash: gra ze szkoleniem
39,99 zł
99,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Godzina gry w squasha z wypożyczeniem sprzętu i szkoleniem za 39,99 zł w PSQ Powersquash (zamiast 99 zł)

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz