Krystyna Janda w akcji krytykowanej za wyśmiewanie niepełnosprawnych. Polacy oburzeni.
Krystyna Janda zachęca do głosowania biorąc udział w akcji „Nie świruj, idź na wybory”. Kampania ta ma zachęcać do wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych 13 października 2019.
Nie da się ukryć, że kojarzona jest głównie z artystami, którzy są przeciwni obecnej władzy. Akcja ta jest krytykowana za wyśmiewanie osób niepełnosprawnych. Głos w sprawie zabrał Andrzej Duda.
„Nie świruj, idź na wybory” zapoczątkował fotograf Tomasz Sikora. Akcja polega na nagraniu kilkusekundowych filmów, w których występują osoby związane z kulturą. Na początku spotu występujący zachowuje się w nienaturalny sposób, strojąc osobliwe miny i wykonując dziwne gesty, po czym wygłasza slogan akcji.
W akcji wzięli już udział Janusz Gajos, Robert Janowski, Anna Cieślak czy Wojciech Pszoniak. Do grona dołączyła też Krystyna Janda. Aktorka znana jest ze swojego politycznego zaangażowania. Wystąpiła w spocie pomimo narastających wokół akcji kontrowersji.
Absolutnie boska Krystyna Janda @FundacjaKJ, wow!!! Jej słuchać trzeba i śmigać na wybory też! I NIE ŚWIROWAĆ! ???
Acha, Panie Rzeczniku @Adbodnar, niech Pan koniecznie idzie na wybory! 🙂 ❤️
_
Podajcie dalej, im więcej ludzi zobaczy, tym więcej ludzi się zastanowi. pic.twitter.com/E2hAtrHhB5— Zbigniew Hołdys (@ZbigniewHoldys) September 19, 2019
Jednak akcja nie jest tak niewinna, jak mogłoby się wydawać. Według wielu osób jest bardzo krzywdząca wobec osób niepełnosprawnych i leczących się psychiatrycznie. Sformułowanie „nie świruj” ma według niektórych utrwalać szkodliwe stereotypy. Rzeczywiście, o ile Krystyna Janda w swoim spocie po prostu maluje się różem w dość niekonwencjonalny sposób, o tyle spoty niektórych osób kultury są po prostu niesmaczne.
Szczególną uwagę należy zwrócić tutaj na występ Wojciecha Pszoniaka. Przed wygłoszeniem swojej kwestii, aktor wykonuje ruchy, które wyglądają jakby udawał człowieka chorego psychicznie.
Akcja doczekała się już reakcji ze strony osób pełniących najważniejsze funkcje w państwie. Oświadczenie w tej sprawie wydał już Rzecznik Praw Obywatelskich. Adam Bodnar zwrócił uwagę na pozytywne strony kampanii zachęcających do udziału w wyborach, ale przypomniał również, że osoby z niepełnosprawnościami są jedną z grup szczególnie narażonych na wykluczenie społeczne:
– „Rzecznik Praw Obywatelskich, jako konstytucyjny organ ochrony praw człowieka wyraża poparcie dla inicjatyw, których celem jest zachęcenie obywatelek i obywateli do udziału w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Takie inicjatywy służą niewątpliwie budowie społeczeństwa obywatelskiego. Niemniej jednak Rzecznik stanowczo sprzeciwia się konstruowaniu kampanii profrekwencyjnych w oparciu o stereotypy dotyczące grup narażonych na dyskryminację, w tym osób chorujących psychicznie.”
Parodiowanie osób niepełnosprawnych? To prosta sugestia, że „trzeba być lepszym od nich”. Czegoś tak obrzydliwego dawno nie widziałem. Podobne ruchy mogą dotyczyć np. osób z porażeniem mózgowym, czyli często niewinnych, marzących o akceptacji. Po prostu wielki skandal. https://t.co/LKkyiSKDhM
— Patryk Jaki (@PatrykJaki) September 18, 2019
Podobnego zdania jest też Andrzej Duda. Jego opinię w tej sprawie przedstawił Krzysztof Szczerski, Szef Gabinetu Prezydenta.
– „Jak większość Polaków prezydent jest tą akcją oburzony. Nie można nikogo w ten sposób poniżać, zwłaszcza osób które wymagają pomocy i opieki. Autorzy tej akcji dali świadectwo o sobie samych. Wykorzystywanie niepełnosprawnych do celów politycznych jest skandaliczne.”
Co sądzicie o tej akcji?
Twoja reakcja?





Zostaw swój komentarz