Home Kategorie Poruszające Ojciec Michała dusił jego mamę. Chłopiec rzucił się na niego z nożem.

Ojciec Michała dusił jego mamę. Chłopiec rzucił się na niego z nożem.

W sierpniu doszło do prawdziwej tragedii w Międzyrzeczy Podlaskim. Michał i jego matka od lat byli ofiarami przemocy domowej ze strony ojca.

Mężczyzna był nawet za to karany, ale za każdym razem znów uciekał się do przemocy. Pod koniec sierpnia zaczął dusić matkę Michała. 17-latek chwycił za nóż i zadał cios w szyję mężczyzny. Michał zabił ojca w obronie matki.

Wszyscy, którzy znają chłopaka, nie wierzyli, że może posunąć się do czegoś takiego. Jego nauczyciele i znajomi są w szoku. Pedagodzy, którzy mieli kontakt z Michałem, mieli o nim dobre zdanie. W sprawie wypowiedział się Arkadiusz Stefaniuk, dyrektor szkoły, do której chodził Michał.

– „Michał nie sprawiał żadnych problemów wychowawczych, był spokojnym chłopcem, brał udział w różnych akcjach charytatywnych, co jest wielkim plusem dla niego.”

Wszyscy wiedzieli, że dom Michała nie jest spokojnym miejscem. Nie zdawali sobie jednak sprawy ze skali problemu. Rodzina już długo miała niebieską kartę, a ojciec 17-latka był karany za znęcanie się nad rodziną.

Tamtego dnia Michał miał być świadkiem, jak jego ojciec dusił matkę. Do podobnego zajścia miało dojść również kilka dni wcześniej. Pod wpływem awantury, Michał złapał za nóż i ranił ojca.

Funkcjonariusze ustalili, że Michał zadał ojcu ciosy w szyję. Kiedy zorientował się, co zrobił, wybiegł z mieszkania, krzycząc, że nie chciał wyrządzić mężczyźnie krzywdy. Tymczasem matka próbowała zatamować krwawienie.

Kiedy na miejscu pojawiły się służby ratunkowe było już za późno. Ciosy zadane przez Michała okazały się śmiertelne. 17-latek trafił do więzienia i przyznał się do winy. Prokurator Agnieszka Kępka z Prokuratury Okręgowej w Lublinie, poinformowała, że chłopak usłyszał zarzut zabójstwa.

Zabił ojca w obronie matki – czy tak spojrzy na to sąd?

Niestety sprawa jest bardzo skomplikowana. Za to, co zrobił Michałowi, grozi nawet 25 lat więzienia. Jednak obrońca chłopaka uważa, że nie powinien usłyszeć zarzutu zabójstwa. Prawnik chce przekonać sąd do zmiany kwalifikacji czynu na działanie w afekcie:

– „Są takie ustawodawstwa, które traktują taką sytuacją, gdzie sprawca jest przez dłuższy czas ofiarą przemocy domowej i na końcu zabija agresora, jako obronę konieczną. Traktują obronę konieczną i całą sytuację bardzo szeroko. Ta osoba mogła czuć się zagrożona i mogła walczyć o swoje życie.”

Nie wiadomo czy plan obrońcy Michała się powiedzie. Sądy w Polsce mają tendencje do wąskiego rozpatrywania zakresu obrony koniecznej. Mimo wszystko nie mamy wątpliwości, że wydając osąd w tej sprawie, nie można pominąć lat cierpień, jakie Michałowi i jego matce zgotował ojciec.

Skok spadochronowy z 4000 m
Skok spadochronowy z 4000 m
659,00 zł
750,00 zł
6 dni
do końca oferty!
Skok w tandemie z 4000 metrów z widokiem na góry za 659 zł w Szkole Spadochronowej Skydive Nowy Targ (zamiast 750 zł)

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
49
Zły
Zły
11

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz