Home Kategorie Życie Aby dostać 500+ muszą najpierw zapłacić nawet 150 zł. Rodzice są oburzeni.
6.70K

Aby dostać 500+ muszą najpierw zapłacić nawet 150 zł. Rodzice są oburzeni.

W październiku ruszają wypłaty 500 plus dla dorosłych niepełnosprawnych. Do złożenia wniosku o wydanie dodatku potrzebne jest zaświadczenie z przychodni.

Okazuje się, że niektóre z placówek żądają opłaty za jego wydanie. Dodatkowo kwoty różnią się zależnie od miast, mimo iż formularz wszędzie jest taki sam. Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że za zaświadczenie wcale nie trzeba płacić.

Sytuacja między rządem, a dorosłymi niepełnosprawnymi i ich rodzinami jest dość napięta. Po roku od protestu osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, władze wprowadziły ustawę o wypłacie comiesięcznego dodatku w wysokości 500 zł. Nowy program budzi spore kontrowersje, bo wprowadzono w nim kryterium dochodowe, które nie obowiązuje już w wypłatach z tytułu 500 plus na dziecko.

Wypłaty jeszcze nie ruszyły, a już pojawiają się kolejne zastrzeżenia. Do wniosku o wypłatę 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji należy dołączyć formularz OL-9, czyli zaświadczenie o stanie zdrowia. Z informacji dochodzących do mediów od rodzin osób niepełnosprawnych wynika, że przychodnie wymagają zapłaty za jego wypełnienie.

Zainteresowani wypłatą 500 plus dla niepełnosprawnych są mocno zdziwieni całą sytuacją. Zastanawiają się dlaczego publiczna służba zdrowia żąda od niepełnosprawnych zapłaty za dwustronicowy druk. Cała sprawa jest tym bardziej intrygująca, że opłaty różnią się w zależności od miast i przychodni. Normalnie w przypadku opłat urzędowych stawki są ujednolicone dla całego kraju.

Według informacji zebranych przez „Fakt”, w Wołowie trzeba zapłacić 100 zł, w Łodzi 150 zł, a w Starogardzie Gdańskim 50 zł. Dziennikarze zapytali o opłatę rejestratorkę ze Starogardu:

– „Mamy wytyczne z ministerstwa.”

Skoro wytyczne płyną z ministerstwa, redakcja postanowiła zapytać tam. Z odpowiedzi dowiadujemy się, że to nieprawda. Jednak przepisy w tej kwestii nie są precyzyjne, dlatego niektórzy stwierdzili, że pobieranie opłat jest uzasadnione. Za zaświadczenia wymagane przez ZUS płacić nie trzeba, ale w tym przypadku władze nie aktualizowały katalogu bezpłatnych zaświadczeń.

W rozmowie z „Faktem” sprawę skomentowała Monika Kowalska z Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Zgodnie z jej słowami, lekarze robią wszystko w granicach prawa:

– „Ustawodawca przyznając świadczenie 500+ osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji, nie wprowadził zmian w katalogu nieodpłatnych zaświadczeń i orzeczeń dla osób mających prawo do świadczeń finansowanych przez NFZ – dlatego lekarze powinni traktować to zaświadczenie – tak jak każdy inny dokument wydawany na życzenie pacjenta i pobierać za niego opłatę zgodną z cennikiem danej placówki. Wszelkie uwagi w tym zakresie powinny być kierowane do twórców tej legislacji.”

Wygląda na to, że trwałe zmiany w kwestii opłat może przynieść tylko i wyłącznie zmiana przepisów. Tymczasem ZUS wyszedł naprzeciwko potrzeb osób, które chcą złożyć wniosek o dodatek dla niepełnosprawnych dorosłych. Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS, doradza aby pacjenci wstrzymali się z pobraniem zaświadczenia.

– „Biorąc pod uwagę zasobność portfela tej szczególnej grupy naszych klientów i fakt, że za zaświadczenie niejednokrotnie muszą zapłacić, nie będziemy wymagać tego dokumentu. Nie chcemy narażać naszych klientów na koszty.”

Wycena mieszkania
Wycena mieszkania
30,00 zł
39,00 zł
Oferta zakończona!
Wycena mieszkania z analizą średnich cen mieszkań i więcej od 30 zł z urban.one

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz