Home Kategorie Życie Polacy obchodzą Wszystkich Świętych „na bogato”. To fatalnie wpływa na środowisko.

Polacy obchodzą Wszystkich Świętych „na bogato”. To fatalnie wpływa na środowisko.

Ksiądz apeluje o niekupowanie zniczy. Chociaż brzmi to absurdalnie, jeśli wgłębimy się w to, dlaczego ksiądz Grzegorz Kramer poprosił o to swoich obserwatorów, wydaje się to całkiem rozsądne.

Jak się okazuje, Polacy wydają z okazji dnia Wszystkich Świętych około pół miliarda złotych na same tylko znicze. To ogromne pieniądze.

Właśnie dlatego ks. Grzegorz Kramer postanowił zaapelować do swoich obserwatorów na Facebooku. Na swoim profilu umieścił mocną, ale i rozsądną prośbę.

– „Taka propozycja na nadchodzące dni.

Może w tym roku zrezygnujemy z milionów zniczy, a pieniądze zaoszczędzone w ten sposób przekażemy tym, którzy żyją i potrzebują pomocy?

Modlitwa za zmarłych jest lepsza, kiedy w zaciszu izdebki powiemy słów kilka Ojcu o tych, co odeszli. Na przykład kilka dobrych słów na ich temat.”

W żadnym europejskim państwie obywatele nie wydają takich pieniędzy na celebrację święta zmarłych. To właśnie u nas suma wydana na znicze, kwiaty, dekoracje grobów, czy też dojazdy na cmentarze przekracza miliard złotych!

To jeszcze nie wszystko. Palenie zniczy to nie tylko duży koszt.

Marcin Popkiewicz, fizyk specjalizujący się w popularyzacji wiedzy na temat globalnego ocieplenia, w rozmowie z Fakt24.pl opowiedział o tym, jaki wpływ ma środowisko ma takie działanie. Okazuje się, że większy niż mogłoby się wydawać.

– „Jeśli chodzi o wytworzony dwutlenek węgla przy ich wypalaniu, to jest margines naszej produkcji CO2. Najgorszy jest plastik, bo taki plastikowy znicz płonie dzień, a po zużyciu trafia na śmietnik, ale w obiegu w przyrodzie zostanie jeszcze przez tysiąc lat. A jako mikroplastik i nanoplastik trafi później na nasze talerze.”

Wiedzieliście o tym?

Bilet do wrocławskiego ZOO
Bilet do wrocławskiego ZOO
51,00 zł
55,00 zł
117 dni
do końca oferty!
Bilet wstępu do ZOO Wrocław za 51 zł (zamiast 55 zł)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz