Home Kategorie News Rząd ma nowe plany na zakaz handlu w niedzielę. Szykują się zmiany w kontrowersyjnej ustawie?
701

Rząd ma nowe plany na zakaz handlu w niedzielę. Szykują się zmiany w kontrowersyjnej ustawie?

Zakaz handlu w niedzielę pozostanie w mocy, ale możliwe są zmiany. W sklepie będą mogły pracować inne osoby niż właściciel.

Opór społeczeństwa wobec zakazu zmalał, ale PiS ma nadal z nim problem. W dużej mierze dotknął on osoby dorabiające sobie i studentów na studiach dziennych, którzy stracili jeden możliwy dzień pracy.

Jest też kwestia „Żabek”. Sieć sklepów kontrolowana jest przez amerykański fundusz inwestycyjny CVC Capital Partners i jako jedyna sieć handlowa może być otwarta w niedzielę, stawiając za ladą pracowników. Wykorzystuje status placówki pocztowej, której to zakaz nie obejmuje.

Prawo i Sprawiedliwość wpadło na pomysły zmian w ustawie. Pierwszy z nich polega na tym, aby mianem placówki pocztowej określana była wyłącznie poczta. Z kolei w dni wolne od handlu sprzedawać mógłby nie tylko właściciel, ale również i małżonek, dzieci czy rodzice. Do listy dołączono by też pracujących dorywczo emerytów i studentów.

W 2017 roku Sejm przyjął ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę, której projekt był inicjatywą obywatelską Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej (m.in. NSZZ „Solidarność”). Od 1 marca do 31 grudnia 2018 roku handel dozwolony był wyłącznie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca.

Środowiska konserwatywne popierają ustawę i podkreślają, że wiele osób zyskuje w ten sposób czas dla rodziny. Natomiast ich opozycja wskazywała na zmniejszenie zysków oraz straty dla gospodarki państwowej.

Od 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywać tylko w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Za złamanie zakazu handlu grozi kara w wysokości od 1000 do 100,000 zł. Dla osób nagminnie łamiących zakaz przewidziana jest kara ograniczenia wolności.

W kwietniu bieżącego roku zapadła ostateczna decyzja w sprawie handlu w niedziele.

– „W świetle przeprowadzonych analiz MPiT nie rekomenduje wprowadzania zmian w obecnym modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedzielę. Przy czym niezbędne jest przeprowadzenie pogłębionych badań oddziaływania tego ograniczenia na małe sklepy oraz na jakość życia Polaków” – czytamy w komunikacie MPiT z kwietnia tego roku.

Co sądzicie na ten temat?

Depilacja E-Light, fotoodmładzanie
Depilacja E-Light, fotoodmładzanie
99,99 zł
297,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Zabiegi depilacji laserowej E-Light (IPL + RF) na wybraną partię i więcej od 99,99 zł w NanoMed Spa Studio

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz