Home Kategorie Porady Jak często powinniśmy brać prysznic? Na to nurtujące pytanie odpowiedzieli naukowcy.

Jak często powinniśmy brać prysznic? Na to nurtujące pytanie odpowiedzieli naukowcy.

Na pytanie „kiedy ostatnio brałeś prysznic” odpowiedź prawdopodobnie zmieści się w przedziale ostatnich 24 godzin.

Chociaż nie ma oficjalnego rozporządzenia o tym, jak często powinniśmy się myć, większość robi to raz dziennie.

Osoby, które chodzą na siłownię pewnie decydują się na dodatkowy prysznic w ciągu dnia. Jednak jak często faktycznie powinniśmy się kąpać? Oficjalnych danych brak. Zagadkę jednak postanowili rozwikłać specjaliści z Amerykańskiej Akademii Dermatologii.

Zaczynając od dzieci między 6 a 12 rokiem życia, kąpiel powinna mieć miejsce raz lub dwa razy w tygodniu. Naukowcy tę teorię argumentują tym, że rozwijające się układy odpornościowe potrzebują nieco brudu, aby się wzmocnić.

Jednak wejście w wiek dojrzewania zupełnie zmienia całą koncepcję dotyczącą mycia.

AAD zakłada, że w czasie dorastania pojawiają się niezręczne kwestie, które sprawiają, że rozwija się codzienna rutyna brania prysznica. W bardzo krótkim czasie kąpiel raz dziennie staje się normą i ten fakt raczej nikogo nie dziwi. Specjaliści jednak upierają się, że wcale tyle nie potrzebujemy.

Prysznic usuwa wilgoć ze skóry, a to też nie jest dla nas takie dobre. Mydło powstało, aby wyciągnąć ze skóry brud i tłuszcz. Wszystko opiera się na dwuczęściowej formie oleju i substancji alkalicznej, która rozpuszcza się w wodzie. Szorowanie i ciepła woda to dobry sposób na to, aby nabawić się suchej skóry.

Szampon z kolei pomaga usunąć sebum i właśnie przez to większość ekspertów w dziedzinie włosów zaleca, aby głowę myć co dwa lub trzy dni.

Jak tłumaczy David Leffell, dermatolog z Yale, rzekome zniszczenia trwają nawet po zakręceniu wody.

Po zakończeniu prysznica dodatkowa wilgoć na powierzchni skóry ulega parowaniu. Szorowanie ręcznikiem również nie wpływa dobrze.

Zła wiadomość dla tych, którzy lubią gorące kąpiele jest taka, że im gorętsza woda, tym bardziej niekorzystny wpływ na skórę.

no this is not an advertisement for  caress tahitian renewal

Jaki jest więc ostateczny werdykt? Jak często należy się myć?

Zgodnie z opinią Leffella, co drugi dzień. Dermatolog dodaje też, że skoro celem kąpieli jest pozbycie się brudu, to czynności pod prysznicem powinny zająć mniej więcej 3 minuty. Dodatkowo nie powinniśmy przesadzać z mydłem i innymi środkami.

Ciekawa teoria, biorąc pod uwagę fakt, że niektórym 3 minuty nie starczą nawet na to, aby wyregulować wodę. Trzeba też przyznać, że 30-minutowa kąpiel nie jest jednak przymusem.

Rady Leffella z pewnością nie wszystkim przypadną do gustu, warto więc bardziej skupić się na higienie i ewentualnym minimalizowaniu szkód, na które narażamy skórę.

Dieta Standard lub Wege+Ryby
Dieta Standard lub Wege+Ryby
104,00 zł
129,60 zł
60 dni
do końca oferty!
Catering dietetyczny: dieta Standard lub Wege+Ryby z dostawą na 3 dni od 104 zł i więcej w My Dish

Twoja reakcja?

Super
Super
6
Ha ha
Ha ha
5
Wow
Wow
3
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz