Home Kategorie News Najnowsze dane dot. gazów cieplarnianych nie pozostawiają żadnych złudzeń. Zbliżamy się do zagłady.
3.23K

Najnowsze dane dot. gazów cieplarnianych nie pozostawiają żadnych złudzeń. Zbliżamy się do zagłady.

Najnowsze dane dot. gazów cieplarnianych nie pozostawiają żadnych złudzeń. Zbliżamy się do zagłady.

Najnowsze dane podsumowujące globalną koncentrację gazów cieplarnianych w 2018 roku nie pozostawiają żadnych złudzeń – zmierzamy ku katastrofie klimatycznej.

Światowa Organizacja Meteorologiczna poinformowała, że w ubiegłym roku poziom gazów cieplarnianych w atmosferze pobił wszelkie rekordy. Wzrósł bardziej niż przeciętny roczny wzrost notowany w ciągu ostatnich 10 lat. Wzmocnił też niebezpieczne zjawiska pogodowe.

Pesymistyczne wnioski płyną również z najnowszego raportu ONZ, w którym eksperci bez ogródek mówią: zmarnowaliśmy zbyt dużo czasu, jeśli chcemy przeciwdziałać katastrofie klimatycznej, musimy działać natychmiast.

– „Nic nie wskazuje na to, by tempo, w jakim rośnie koncentracja gazów cieplarnianych w atmosferze, zwalniało, nie mówiąc już o tym, by koncentracja się zmniejszała, pomimo deklaracji państw w ramach Porozumienia Paryskiego dotyczącego zmiany klimatu” – mówi szef Światowej Organizacji Meteorologicznej Petteri Taalas.

Koncentracja CO2 to efekt spalania paliw kopalnych, które w największym stopniu przyczyniło się do globalnego ocieplenia. Koncentracja CO2 wzrosła w 2018 roku do 407,8 ppm (cząsteczek na milion cząsteczek powietrza) – z 405,5 w 2017 roku. Do tej pory rosła średnio o 2,06 ppm w ciągu roku (tak było w latach 2005 – 2015).

– „Ostatni raz, gdy Ziemia doświadczyła podobnej koncentracji dwutlenku węgla, był 3-5 milionów lat temu” – przypomina Taalas.

Roczny wzrost ilości metanu, który również jest gazem cieplarnianym, był w ubiegłym roku najwyższy od 1998 roku.

Niepokojących danych jest jednak więcej. We wtorek pojawił się raport ONZ, z którego wynika, że zmierzamy do wzrostu globalnej temperatury o 3,9 stopnia Celsjusza do końca wieku. To znacznie więcej niż próg, który postawili sobie światowi liderzy, przyjmując Porozumienie Paryskie i zalecenie IPCC, Międzynarodowego Panelu ds. Zmiany Klimatu, który orzekł w ostatnim raporcie, że wzrost średniej temperatury na Ziemi o 1,5 stopnia do końca wieku będzie mieć znacznie poważniejsze skutki, niż zakładano, więc nie możemy go przekroczyć.

Tymczasem z raportu ONZ wynika, że wzrost o 3,9°C nastąpi nawet wtedy, gdy kraje zrealizują zobowiązania, jakie zadeklarowały w ramach Porozumienia Paryskiego.

W raporcie, upublicznionym na tydzień przed COP25 w Madrycie, eksperci mówią wprost: zmarnowaliśmy zbyt dużo czasu na nicnierobienie. Jeśli chcemy przeciwdziałać katastrofie klimatycznej, musimy podjąć natychmiastowe, drastyczne i szeroko zakrojone działania.

Wskazują, że globalne emisje gazów cieplarnianych muszą zacząć spadać o 7,6 proc. rocznie. I to już od 2020 roku.

– „Nasza zbiorowa porażka dotycząca wczesnego i zdecydowanego działania, by powstrzymać zmianę klimatu, oznacza, że musimy jeszcze mocniej ściąć emisje. Każde miasto, każdy region, każda firma i każdy z nas musi zacząć działać teraz” – apeluje Inger Andersen, szefowa Programu Środowiskowego ONZ.

– „Mówimy o zmniejszaniu emisji o 7,6 proc. każdego roku. Czy to możliwe? Absolutnie. Czy potrzeba do tego woli politycznej? Tak. Czy w działania musi włączyć się sektor prywatny? Tak. Ale nauka mówi nam, że jesteśmy w stanie to zrobić” – podkreśla Andersen.

Fotobrazy: różne formaty
Fotobrazy: różne formaty
20,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Od 18,90 zł: fotoobraz na płótnie z Twoim zdjęciem (formaty 30x40, 40x60 i więcej) z Colorland

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
3
Zły
Zły
4

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz