Jaka pogoda czeka nas na święta Bożego Narodzenia? Długoterminowa prognoza pogody.

Czy na święta Bożego Narodzenia w Polsce pojawi się śnieg? Jaka pogoda będzie 24, 25 i 26 grudnia?
Zapewne niedługo natraficie lub już trafiliście na materiały, w których mowa o pogodzie na święta. Jeśli ufacie prognozom górali już jasnowidzów – odpowiedź jest wam już znana – święta będą białe, mroźne itd. Co jednak na ten temat mówią meteorolodzy?
Tutaj pojawia się mały kłopot. Na przełomie listopada i grudnia synoptycy na temat świątecznej pogody mówią nic albo bardzo ogólnie.
Możemy jednak zajrzeć do długoterminowych prognoz na grudzień, aby sprawdzić jakiej aury możemy się spodziewać w ostatnim miesiącu roku.
Taką analizę przygotował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Co z niej wynika?
– “Norma dla średniej temperatury powietrza w Polsce w grudniu to przedział od -2°C do 2°C. Z prognoz IMGW-PIB wynika, że na przeważającym obszarze kraju temperatura w grudniu 2019 roku będzie powyżej normy” – czytamy w opracowaniu. “Na Suwalszczyźnie, w pasie centralnym od Wielkopolski po Mazowsze oraz na Podkarpaciu prawdopodobieństwo cieplejszego niż zwykle grudnia jest bardzo wysokie i wynosi ponad 80 proc. Średnia temperatura dobowa w normie lub nieco poniżej normy prognozowana jest dla okolic Szczecina, południowej Lubelszczyzny oraz miejscami dla Dolnego i Górnego Śląska oraz Warmii” – piszą autorzy opracowania.
W kwestii opadów, specjaliści z IMGW przewidują, że w grudniu zarówno ich miesięczna suma, jak i ilość dni opadowych, na przeważającym obszarze kraju będzie w normie lub powyżej normy.
– “To oznacza miejscami ponad 20 dni z opadem, głównie na północy i wschodzie kraju.”
Więc, jak będą wyglądać święta Bożego Narodzenia? Temperatura powyżej średniej, sporo opadów. To nie brzmi, jak białe święta w Polsce, jednak spójrzmy dalej na analizę specjalistów:
– “Prognoza jest orientacyjna i dotyczy średniego przebiegu dla całego rejonu i danego okresu prognostycznego.”
Nie można na przykład wykluczyć wystąpienia lokalnych lub krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych.
Ponieważ “nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem”.
Ostatnie zdanie najlepiej oddaje specyfikę prognoz długoterminowych. Jeśli będziemy chcieli poznać odpowiedź na to, czy w naszym regionie spadnie śnieg i ile będzie stopni, musimy trochę poczekać.
Twoja reakcja?





Zostaw swój komentarz