Home Kategorie News Wulkan Askja może wybuchnąć w każdej chwili. Zagrożona jest cała Europa.
46.26K

Wulkan Askja może wybuchnąć w każdej chwili. Zagrożona jest cała Europa.

Dwa tygodnie temu sejsmolodzy odnotowali ponad 700 trzęsień ziemi na Islandii.

Wstrząsy nadal się pojawiają, wywołując przerażenie Europejczyków, którzy pamiętają paraliż komunikacyjny wywołany erupcją wulkanu Eyjafjallajökull w 2010 roku. Czy ta sytuacja się powtórzy?

Od 6 listopada sejsmolodzy odnotowali ponad 700 wstrząsów, z których najsilniejszy miał 3,4 w skali Richtera. Epicentrum znajduje się w okolicy wulkanu Askja, położonego we wschodniej części wyspy. Aktywność wulkanu jest cały czas monitorowana, ale sejsmolodzy są niemal pewni, że trzęsienia ziemi zapowiadają nadchodzącą erupcję.

Wybuch wulkanu Askja jest niezaprzeczalnym zagrożeniem dla całego kontynentu europejskiego. Jest to związane z popiołem i dymem, które przemieszczając się zgodnie z dominującym kierunkiem wiatru, czyli na południe, dotrą do Europy. Według ekspertów ewentualna erupcja Askji przysłoniłaby na długi czas większą część naszego kontynentu.

To może Cię zainteresować:  29-latek potrącił wózek z 1,5-rocznymi bliźniakami. Stan dzieci jest poważny.

W 2010 roku aż 95 tys. lotów zostało odwołanych przez erupcję wulkanu Eyjafjallajokull. Przyczyną były potężne chmury pyłu i dymu, które przysłoniły niebo nad Europą. Najgroźniejsza erupcja Askji miała miejsce w 1875 roku. Doprowadziła wtedy do rozległego skażenia gleby i śmierci zwierząt gospodarskich. Wiele osób zmuszonych było do emigracji. Ostatnia erupcja tego wulkanu miała miejsce w 1961 roku.

To może Cię zainteresować:  Morderca Kristiny otrzymał status więźnia niebezpiecznego. Trafił do specjalnej celi.

W kraterze Askji zlokalizowane są dwa jeziora – Öskjuvatnn, jedno z najgłębszych i największych jezior Islandii oraz mniejsze, Viti. Drugie z jezior znajduje się w małym kraterze i posiada unikalny, mleczno-błękitny kolor.

Z krateru wydobywają się gorące, siarkowe gazy, przez co temperatura wody osiąga 21 stopni. Miejsce to perła turystyczna, do której co raku przyjeżdżają tysiące ludzi. Istnieje niebezpieczeństwo, że w związku z wybuchem jezioro może zniknąć.

Twoja reakcja?

Super
Super
14
Ha ha
Ha ha
8
Wow
Wow
37
Smutny
Smutny
94
Zły
Zły
16

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz