Home Kategorie Życie W Norwegii dzieci nie giną na drogach. Te metody powinny być stosowane na całym świecie.

W Norwegii dzieci nie giną na drogach. Te metody powinny być stosowane na całym świecie.

Jak to możliwe, że na norweskich drogach nie giną dzieci? W 2015 roku na norweskich drogach nie zginęło ani jedno dziecko. Co wpływa na tak obiecujące statystyki?

Być może Skandynawowie mają jakiś sekret. Czy powinniśmy zasięgnąć od nich nieco inspiracji?

Norweskie statystki dotyczące wypadków są godne pozazdroszczenia. Z pewnością ma na nie wpływ odstraszająca wysokość mandatów, ale czy to jedyna przyczyna bezpieczeństwa na drogach?

Mówi się, że w krajach skandynawskich, w tym w Norwegi panuje odmienna kultura jazdy. Przede wszystkim, więcej uwagi poświęca się znakom oraz jeździ się wolniej. Dzieci przewożone są wyłącznie w specjalnie przystosowanych fotelikach. Norwegowie nigdy nie zapominają, aby sprawdzić czy pas jest odpowiednio zapięty i prawidłowo przylega do ciała dziecka. Co ciekawe, dzieci aż do czwartego roku życia podróżują w fotelikach zamontowanych tyłem do kierunku jazdy.

Zgodnie z powszechnie przyjętymi wytycznymi, pas powinien być mocno naprężony, aby zapobiec niekontrolowanemu naciskowi na żołądek przy hamowaniu. Przeprowadzone symulacje wykazały, że w momencie gwałtownego hamowania nacisk na żołądek odpowiada masie kilkuset kilogramów. Naukowcy udowodnili, że obciążenie wywołane przez zderzenie nie przekroczy 80 kg, jeśli fotelik będzie zamontowany tyłem do jazdy. Dla porównania, szyja dziecka, które podróżuje przodem jest poddawana obciążeniu równemu nawet 300 kg. Fotelik powinien zostać wymieniony na nowy po każdej kolizji czy stłuczce. Może zdawać się to nieprawdopodobne, ale nawet drobne zderzenie może osłabić konstrukcję fotelika. W efekcie zmniejsza się jego bezpieczeństwo. Dlatego też jeśli doszło do stłuczki, warto wpisać fotelik do listy szkód i przekazać ją ubezpieczycielowi.

Watro zaznaczyć również, że różne podejście do jazdy samochodem wynika z wielu różnic pomiędzy Norwegią oraz Polską. Liczba ludności Norwegii to około 5 300 000, podczas gdy Polskę zamieszkuje 38 400 000, czyli ponad 7 razy więcej przy bardzo zbliżonej powierzchni kraju.  Optymistyczna statystyka w przypadku Norwegii jest także bezpośrednio związana z faktem, że poruszające po drogach samochody są znacznie lepszej jakości.

Są jednak pewne kroki, które można podjąć, aby poprawić bezpieczeństwo na drogach. Przede wszystkim pamiętajmy, aby nigdy nie kierować samochodem, gdy odczuwamy zmęczenie lub zauważymy pierwsze objawy senności. Pamiętajmy, że w swoich rękach mamy oprócz własnego, jeszcze życie innych.

Fizjoterapia: masaż z konsultacją
Fizjoterapia: masaż z konsultacją
79,99 zł
150,00 zł
90 dni
do końca oferty!
60-minutowy masaż ciała z konsultacją i planem leczenia od 79,99 zł w Fizjoterapia Andrzej Pastwa w Bydgoszczy (-47%)

Twoja reakcja?

Super
Super
6
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz