Home Kategorie News Czy to koniec 500 plus? PiS rezygnuje z polityki rozdawnictwa. Nie da już ludziom pieniędzy do ręki.
15.73K

Czy to koniec 500 plus? PiS rezygnuje z polityki rozdawnictwa. Nie da już ludziom pieniędzy do ręki.

Czy nadchodzi koniec 500 plus? Rząd ma nowe plany, co do swojej polityki prorodzinnej i względem przedsiębiorców. Co nas czeka?

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz udzieliła niedawno wywiadu dla Business Insider. Poruszone zostało wiele kwestii, w tym również program 500 plus czy nadciągające podwyżki.

Pani minister sądzi, że wzrost cen prądu (mogą podnieść się o 10%) nie będzie odczuwalny dla Polaków. Nieco inaczej ma się kwestia przedsiębiorców, ale rząd nie planuje żadnych rekompensat z powodu ich strat. Podwyżka ta związana jest z polityką klimatyczną Unii Europejskiej i odchodzenia od źródeł energii opartych na węglu.

Emilewicz zapowiedziała, że przedsiębiorcy będą mogli liczyć na wsparcie ze strony obecnego rządu i są przygotowywane. Pojawiło się również pytanie odnośnie transformacji polskiej energetyki w bardziej ekologiczne standardy. Skąd pieniądze na zmiany? Właśnie z rachunków za prąd.

Minister zapowiedziała, że PiS skończył z polityką rozdawnictwa i na bieżącą kadencję nie planują żadnych dodatkowych programów, które rozdawałyby pieniądze. Ostatnią taką formą były dopłaty dla rolników na żywy inwentarz. Uważa, że w poprzedniej kadencji jej partia wywiązała się ze wszystkich programów socjalnych.

Jak powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w rozmowie z Business Insider:

– „[…]Program 500 plus w istotny sposób stymulował i nadal stymuluje rozwój gospodarki, ale sytuacja globalna stawia nam nowe wyzwania. Choć demografia pozostaje jednym z największych zadań polityki społecznej. Obok bezpośrednich transferów, takich jak 500 plus, konieczna jest też zmiana kulturowa. Swoista moda na rodzinę. Zauważmy, że na przykład w USA, czy we Francji posiadanie licznego potomstwa stało się modne.”

Jest też pozytywnie nastawiona do programu mieszkanie plus. Umożliwi on młodym parom dostęp do mieszkań, aby mogli zacząć żyć na własną rękę.

Opozycja skrytykowała ten pomysł i boleśnie punktowała PiS. Okazuje się bowiem, że z głośnych zapowiedzi dostępności mieszkań, jedynie niewielka część została zrealizowana.

Rząd Mateusza Morawieckiego zapowiada jednak, że nie zamierzają się poddać i program będzie kontynuowany. Pomimo rezygnacji z finansowego wsparcia, rząd chce dalej wspierać rodziny, z naciskiem na te wielodzietne. Ogromny wpływ na to ma mieć pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej.

Pani Minister nie podała jednak żadnych konkretnych działań, więc można założyć, że są dopiero na etapie planowania.

Personalizowana deska do krojenia
Personalizowana deska do krojenia
9,00 zł
69,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Od 9 zł: personalizowana deska do krojenia (25 modeli do wyboru) na 4MyArt

Twoja reakcja?

Super
Super
5
Ha ha
Ha ha
24
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
10

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz