Home Kategorie Życie Hiszpańska szkoła uczy chłopców dbać o dom. „To inicjatywa przeciwko nierówności płci”.

Hiszpańska szkoła uczy chłopców dbać o dom. „To inicjatywa przeciwko nierówności płci”.

Hiszpańska szkoła, aby walczyć z nierównością płci, zadała sobie ważne pytanie. Dlaczego wyłącznie kobiety mają sprzątać w domu?

Bo mężczyźnie nie umieją – tak często brzmi wymówka. Należy to jednak zmienić i taki cel postawiła sobie szkoła, która naucza mężczyzn wykonywania obowiązków domowych.

Prasowanie, szycie i gotowanie to podstawowe zadania, których większość ludzi uczy się w domu. Do tematu wszyscy podchodzą inaczej, gdy szkoła oferuje dodatkowe zajęcia w trakcie których można nauczyć się podstawowych czynności wykonywanych w domu.

Według władz szkoły takie zajęcia dbają o równość płci i przełamują stereotypy. Wykonywanie zadań domowych nie jest wtedy wyłącznie domeną kobiet. Tego właśnie hiszpańska szkoła Montecastelo uczy swoich uczniów pod hasłem „Uczymy się równości poprzez działania”.

W 2018 r. szkoła położona w mieście Vigo, ogłosiła, że do planu lekcji wprowadza zajęcia „ekonomii domowej”. Podczas tych lekcji uczniowie będą wykonywań zadania takie jak prasowanie, szycie, gotowanie i inne czynności manualne: stolarstwo, murowanie, hydraulika i elektryka.

Gabriel Bravo, dyrektor szkoły, wyjaśnia, że wszystkie działania zostały przeprowadzone, ponieważ:

– „Naszym zdaniem to bardzo przydatne, aby nasi uczniowie nauczyli się wykonywać zadania domowe. Dzięki temu, podczas tworzenia rodziny będą zaangażowani i świadomi, że dom to kwestia 2 osób. Nie tylko kobiety mają sprzątać, zmywać naczynia i prasować. Zajęcia pozwolą im to sobie uświadomić  i nauczyć się radzić sobie w domu.”

Pomysł narodził się, gdy administracja szukała sposobów na promowanie równości płci wśród uczniów. Projekt został następnie przedstawiony rodziców i uczniom. Rodzice nie mieli żadnych przeciwwskazań. Uczniowie jednak czuli się nieswojo, gdy usłyszeli o szyciu i prasowaniu.

W chwili, gdy zaczęli wykonywać zadania, ich opór znikł. Zdali sobie sprawę, że są to proste czynności, które zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą wykonać.

– „Niektórzy pierwszy raz trzymali żelazko. Było to jednocześnie zabawne i pouczające. Rodzice są bardzo szczęśliwi, że takie zajęcia się odbywają” – powiedział Bravo podczas wywiadu.

Co sadzicie o takim pomyśle? Znacie inną szkołę, gdzie wdrożono takie zajęcia?

Podhale: 1-7 nocy z wyżywieniem i wellness
Podhale: 1-7 nocy z wyżywieniem i wellness
219,00 zł
256,00 zł
209 dni
do końca oferty!
Podhale: 1-7 nocy dla 2 osób ze śniadaniami lub wyżywieniem HB, strefą wellness i więcej w Hotelu Bachledówka

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz