Home Kategorie Poruszające Szczyrk. Trwa pogrzeb ofiar tragicznego wybuchu. 8 urn stoi przy ołtarzu.

Szczyrk. Trwa pogrzeb ofiar tragicznego wybuchu. 8 urn stoi przy ołtarzu.

W kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Szczyrku o godz. 12:00 rozpoczął się pogrzeb 8 osób, które zaginęły w wyniku eksplozji gazu. Mszę odprawia bp Piotr Greger z diecezji bielsko-żywieckiej.

W mszy żałobnej udział biorą znajomi i rodzina zmarłych oraz mieszkańcy Szczyrku. Przed mszą odbyła się modlitwa w kaplicy. Stamtąd przeniesiono urny z prochami 8 ofiar do kościoła. Pojawili się też strażacy, którzy nieśli zdjęcia ofiar pożaru.

Bliscy zmarłych zasiedli w specjalnie wydzielonej strefie blisko ołtarza. Po mszy przez miasto przeszedł kondukt na cmentarz komunalny, gdzie spoczęło 8 ofiar wybuchu. Zmarli zostali pochowani obok siebie.

Podczas kazania bp Greger mówił o sensie oczekiwania w życiu człowieka.

– „Kres ich życia nastąpił w okolicznościach tragicznych i niespodziewanych. 4 grudnia ich życiowy adwent dobiegł końca. To dowodzi nie po raz pierwszy i nie ostatni ze nasze życie jest kruche. (…) W obliczu tej tragicznej śmierci pojawia się wiele pytań. Dlaczego? Jako ludzie nie mamy żadnego sensownego wyjaśnienia. (…) Emocjonalnie nie potrafimy sobie z tym poradzić – to ból nie do zniesienia. Ale dopuśćmy Boga do głosu. Nasz udział tutaj jest najlepszą formą podziękowania dla nich” – mówił w homilii duchowny.

W trakcie mszy odczytano list od prezydenta Andrzeja Dudy.

– „Nie sposób wyrazić w słowach tę tragedię. W jednej krótkiej chwili zginęła wielopokoleniowa rodzina. Chcę wyrazić smutek. Wyrazy współczucia kieruję do rodziny, przyjaciół i sąsiadów Zapamiętamy ich jako uczciwych, dobrych ludzi. Będzie nam ich brakowało Pozostaje żal i modlitwa” – napisał prezydent.

Głos zabrał też burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy.

– „Najbliższa rodzino. Wszystko co powiem będzie błahe. To co przezywamy od 2 tygodni to nie koszmarny sen. To rzeczywistość W obliczu tej tragedii żadne słowa nie są w stanie ukoić bólu i cierpienia” – powiedział.

Burmistrz w imieniu rodziny poprosił przybyłych na pogrzeb o nieskładanie kondolencji. Na prośbę rodziny przeczytał również wspomnienia o każdym z 8 zmarłych.

Przypomnijmy, do wybuchu gazu doszło 4 grudnia w domu przy ul. Leszczynowej w Szczyrku. Eksplozja spowodowała pożar i zawalenie się domu. To doprowadziło do śmierci 8 osób. Wśród nich było czworo dzieci. Wszystkie ofiary były spokrewnione. Jak ustaliła prokuratura, przyczyną tragedii było przerwanie gazociągu. Śledczym udało się zlokalizować dokładne miejsce, w którym doszło do awarii.

W sprawie katastrofy zatrzymano trzy osoby: prezesa firmy budowlanej, która zleciła przewiert pod ul. Leszczynową oraz jej pracowników, którzy wykonywali zlecenie Marcina S. i Józefa D. Wszyscy usłyszeli zarzuty. Grozi im do 12 lat więzienia.

Makijaż permanentny
Makijaż permanentny
99,99 zł
600,00 zł
Oferta zakończona!
Makijaż permanentny: kreska górna lub dolna za 99,99 zł i więcej opcji w PermLab

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
135
Zły
Zły
6

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz