Home Kategorie Niesamowite Potężna eksplozja bolidu nad Polską. Świadkowie wstrzymali oddech z wrażenia.

Potężna eksplozja bolidu nad Polską. Świadkowie wstrzymali oddech z wrażenia.

W niedzielę nad ranem doszło do wyjątkowo rzadkiego zjawiska. Niebo nad Polską rozświetliło się na chwilę, gdy jasny obiekt ukazał się na niebie. Zjawisko udało się uwiecznić na kilku nagraniach.

Filmy mogą kojarzyć się z obrazami niezidentyfikowanych obiektów latających czy asteroid. Udało się jednak ustalić, że na nagraniach widzimy tzw. bolid, czyli meteor o jasności większej niż Wenus.

Tego typu zjawiska są bardzo rzadkie. Dochodzi do nich, gdy ma miejsce przejście przez ziemską atmosferę obiektu większego niż zwyczajny meteoryt. Mierzący kilka lub kilkanaście centymetrów.

W chwili przekroczenia atmosfery Ziemi powierzchnia obiektu mocno się nagrzewa, co powoduje, że zaczyna on bardzo jasno świecić, a jego przelotowi często towarzyszy tzw. grom dźwiękowy. Tak duże obiekty nie zawsze ulegają całkowitemu spaleniu.

Wówczas, ich części spadają na Ziemię w postaci meteorytów. Karol Wójcicki, popularyzator astronomii informuje, że mógł to być „najjaśniejszy bolid nad Polską od lat”.

To może Cię zainteresować:  Wypełniacze sprawiły, że nie wygląda już jak człowiek. Jej twarz zapamiętasz na długo.

– „Bolid rozbłysnął do jasności większej od Księżyca w pełni. Niektórzy świadkowie donoszą o efektach akustycznych, które pojawiły się kilka minut później.”

Dotychczas najjaśniejszy bolid przeleciał nad Polską 30 października 2015 roku. Należał on do roju Taurydów.

Niedawno media informowały, że 4 stycznia około godziny 11:33 polskiego czasu do Ziemi zbliży się asteroida 2019 YB4 typu Apollo o średnicy 26 metrów. Zakładano, że gdyby przedarła się przez atmosferę, prawdopodobnie doprowadziłaby do eksplozji równej wybuchowi 30 bomb jądrowych.

Naukowcy obliczyli, że asteroida minie Ziemię w odległości niemal trzykrotnie większej niż odległość Księżyca. Tak też się stało. Niemniej jednak, istnieje prawdopodobieństwo, że bolid widoczny wczoraj nad Polską bolid był odłamkiem asteroidy, która dzień wcześniej minęła Ziemię.

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
15
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz