Home Wideo Wielki finał WOŚP 2020 już za nami. Rekordowa suma wpłynęła na konto fundacji jeszcze przed północą.

Wielki finał WOŚP 2020 już za nami. Rekordowa suma wpłynęła na konto fundacji jeszcze przed północą.

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2020. Jaki był cel i na co przeznaczone będą datki? Ile zebrano?

Hasło tegorocznej edycji WOŚP brzmiało „WIATR W ŻAGLE” – 28. finał WOŚP dla dziecięcej medycyny zabiegowej. W trakcie oficjalnego startu finału WOŚP 2020 Jerzy Owsiak przejął stery i mówił:

– „Będę kapitanem statku pt. Polska. Ten statek pływa po całym świecie. Ten statek będzie płynął po falach przyjaźni. Rodacy, celebrujmy ten dzień. Bądźmy przyjaźni dla wolontariuszy. Jako kapitan będę się starał, by ten statek płynął pogodnie przed siebie.”

Tegoroczna Orkiestra grała dla „zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej”. Są to bardzo drogie i specjalistyczne maszyny, których brakuje w wielu polskich szpitalach. Zbierano na zakup takich urządzeń jak lampy operacyjne, stoły operacyjne, diatermie, aparaty do znieczulenia, sprzęt monitorujący, urządzenia teletransmisyjne czy aparaty RTG z ramieniem.

Specjalistami, którzy wspierają WOŚP w tym roku są: prof. dr hab. Janusz Bohosiewicz, który jest także konsultantem krajowym w dziedzinie chirurgii dziecięcej oraz prof. dr hab. Marcin Roszkowski z IPCZD, neurochirurg dziecięcy.

Prawie 120 tysięcy wolontariuszy zbierało pieniądze, które następnie rozliczano w około 1700 sztabach, w tym kilkudziesięciu zlokalizowanych w wielu miejscach na świecie. Do tego finał wsparli liczni celebryci i firmy partnerskie.

Ogromne poruszenie wzbudził udział polskiej noblistki – Olgi Tokarczuk. Przekazała na cel WOŚP replikę pamiątkowego medalu Nobla. Cały finał WOŚP 2020 trwały licytacje innych przedmiotów, wystawionych przez sławne persony.

Wiele internetowych aukcji trwa nadal. Można jeszcze licytować do końca stycznia.

Odbywały się liczne koncerty i zabawy w większości dużych miast wojewódzkich oraz mniejszych miejscowościach. Artyści za swoje występy nie pobierali honorarium. O godzinie 20:00 odbyło się „Światełko do Nieba”.

Podczas poprzedniego finału udało się zebrać zawrotną kwotę 175 938 717,56 zł. Większość pieniędzy pochodziło z wpłat internetowych, a nie z puszek. Jak mówił Owsiak „internet jest przepotężną maszyną”.

W tegorocznym finale do północy udało się zebrać 115 362 894 zł. Jednak to nie koniec, bo nadal trwają licytacje na rzecz WOŚP i ta suma z pewnością się powiększy.

Dla porównania w 2019 roku przed północą uzbierano kilkanaście milionów mniej.

Ciężka praca wielu wolontariuszy oraz ludzi dobrego serca znów przyniosła wielkie owoce!

Gorący Potok: strefa basenowa
Gorący Potok: strefa basenowa
29,00 zł
39,00 zł
5 dni
do końca oferty!
Relaks w strefie basenowej dla 1 osoby od 29 zł w Gorącym Potoku w Szaflarach

Twoja reakcja?

Super
Super
8
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz