Home Kategorie Życie Rewolucja w urlopach macierzyńskich. Mama i tata dostaną po równo – 7 miesięcy.

Rewolucja w urlopach macierzyńskich. Mama i tata dostaną po równo – 7 miesięcy.

Sanna Marin, premier Finlandii, wprowadziła w swoim kraju rewolucyjne rozwiązanie. Polityk zrównała urlop wychowawczy dla mężczyzn i kobiet. Czy to dobre posunięcie?

Ludzie często zastanawiają się, jak wyglądałby świat, gdyby więcej kobiet sprawowało władzę polityczną. W Finlandii, gdzie kobiety kierują 5 partiami w rządzie koalicji, możemy się o tym przekonać. Jedną z pierwszych zmian wprowadzonych w tym kraju był równy płatny urlop dla obojga rodziców nowo narodzonego dziecka.

Rząd Finlandii, kierowany przez 34-letnią premier Sannę Marin, ogłosił nową politykę. Zapewni ona każdemu rodziców prawie 7 miesięcy płatnego urlopu, czyli łącznie 14 miesięcy. Ciężarny rodzic może również otrzymać miesiąc zasiłku ciążowego, jeszcze przed rozpoczęciem urlopu.

To może Cię zainteresować:  Koroniewska skrytykowana za karmienie piersią 1,5-rocznej córki. Nie wytrzymała i odpowiedziała.

Nowa polityka ma być neutralna pod względem płci i wejdzie w życie już jesienią 2021 r. Wyeliminuje zasiłki związane z płcią, które obecnie zapewniają około czterech miesięcy płatnego urlopu dla matek i około dwóch miesięcy dla ojców.

Rodzice będą mogli przenieść 69 dni z własnego urlopu na drugiego rodzica. Samotny rodzic będzie miał dostęp do zasiłku dla obojga rodziców.

Rząd szacuje, że zwiększony urlop będzie kosztować 100 mln euro. Reuters donosi, że poprzedni, centroprawicowy rząd Finlandii chciał przyjąć reformę w urlopach rodzicielskich w 2018 roku, ale uznał, że projekt jest zbyt kosztowny.

Finlandka jest najmłodszą z urzędujących dotychczas premierów swojego kraju oraz najmłodszym premierem na świecie. O to, czy Sanna Marin da sobie radę z udźwignięciem tak wielkiej odpowiedzialności, zapytano Katarzynę Pawlikowską, ekspertka do spraw zachowań społecznych i konsumenckich kobiet:

– „Jest kompetentna, zdyscyplinowana i jest pewna tego, co chce osiągnąć. A to, jak będą traktowali ją mężczyźni w polityce, będzie świadczyło tylko o ich klasie i kompetencjach.”

Sanna Marin jest absolwentką prawa administracyjnego i zna trzy języki obce. Miała zaledwie 27 lat, kiedy została mianowana na przewodniczącą rady miasta Tampere. Od dwóch lat pełni funkcję wiceprzewodniczącej Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SPD).

To może Cię zainteresować:  2-letnia dziewczynka zabiła swoją mamę. Kobieta umierała na oczach dziecka.

Czy zrównanie urlopu to dobry pomysł?

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz