Home Kategorie Życie Pierwszy homoseksualny ślub w Irlandii Północnej. „Mogę wreszcie powiedzieć, że to moja żona”.

Pierwszy homoseksualny ślub w Irlandii Północnej. „Mogę wreszcie powiedzieć, że to moja żona”.

W maju 2015 roku w Irlandii Północnej odbyło się referendum w sprawie małżeństw jednopłciowych. Na wprowadzenie przepisów prawnych trzeba było jednak trochę poczekać.

Pięć lat po referendum, w którym Irlandczycy opowiedzieli się za legalizacją małżeństw jednopłciowych, ich zawieranie stało się możliwe. Nowe przepisy weszły w życie 13 stycznia 2020. Przed tą zmianą związki homoseksualne były legalne, ale miały tylko status związków partnerskich.

W wyniku referendum z 2015, pary homoseksualne zyskały równe prawa jak te heteroseksualne. Tak, jak one mogą zawierać małżeństwa, a jedynym warunkiem jest zgłoszenie takiego zamiaru w urzędzie na 28 dni przed planowanym ślubem.

Na skorzystanie z nowych przepisów jako pierwsze zdecydowały się 26-letnia Robyn Peoples i 27-letnia Sharni Edwards. Związek małżeński zawarły we wtorek 11 lutego 2020 roku.

To może Cię zainteresować:  Justyna zginęła w katastrofie smoleńskiej. Rosjanie nie pozwolili rodzicom otworzyć trumny.

Wytworna ceremonia odbyła się w hotelu w Carrickfergus, w okolicach Belfastu. Panny młode wystąpiły w białych sukniach. Biel przeważała także w wystroju wnętrza. Oczywiście, nie zabrakło tortu, szampana i… przedstawicieli mediów. Wzruszona Robyn wyznała dziennikarzom:

– „To oznacza dla nas wszystko. To jest moja żona. Mogę wreszcie powiedzieć, że to moja żona.”

Jej świeżo poślubiona małżonka, Sharmi dodała:

– „Spełniłyśmy nasze marzenie. Nie spodziewałyśmy się, że będziemy pierwszą parą, to przypadek. Zdajemy sobie sprawę z tego, że stałyśmy się twarzami walki o równe prawa w Irlandii Północnej. Chcemy pokazać wszystkim, że wreszcie jest dobrze. Długo walczyłyśmy o to, by być traktowanymi tak samo, równorzędnie i w końcu się udało. To po prostu niesamowite.”

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz