Home Kategorie News Duda grzmi w TVP: ceny rosną, ale proszę pamiętać, że wynagrodzenia również.
2.62K

Duda grzmi w TVP: ceny rosną, ale proszę pamiętać, że wynagrodzenia również.

Andrzej Duda podzielił się w TVP swoimi przemyśleniami o ekonomii, a konkretniej o podwyżkach. Jego odpowiedzią na galopującą inflację i wzrost cen jest 13 emerytura.

Po raz pierwszy została wypłacona w maju ubiegłego roku. W zbliżonym terminie miała trafić do seniorów również w tym roku, ale nie bardzo wiadomo skąd wziąć na nią pieniądze.

Co z pozostałą częścią społeczeństwa, która nie jest na emeryturze? Andrzej Duda odpowiada:

– „Ceny rosną, ale proszę pamiętać, że rosną także wynagrodzenia!”

Dodatkowe świadczenie w wysokości 1100 zł brutto zostało wypłacone w maju ubiegłego roku. Zdaniem polityków opozycji, była to forma przypomnienia seniorom na kogo powinni głosować w wyborach parlamentarnych w 2019 roku. Tym spekulacjom sprzyjała chwytliwa nazwa „jarkowe”, która szybko przylgnęła do trzynastej emerytury.

Politycy partii rządzącej planują wypłacić „trzynastkę” także w tym roku, tuż przed wyborami prezydenckimi, czyli najpóźniej w kwietniu. Problem polega na tym, że najpierw naobiecywali seniorom, a dopiero później zaczęli się zastanawiać, skąd wziąć na to pieniądze.

Pomysł PiS poległa na wzięciu pieniędzy z Funduszu Solidarnościowego, w którym trzymane są fundusze na wsparcie niepełnosprawnych. Senat, w którym opozycja posiada niewielką przewagę, nie zgodził się na „okradanie niepełnosprawnych” i zalecił poszukać pieniędzy na „trzynastki” w ZUS i KRUS.

To dla PiS-u spory kłopot, bo wprawdzie politycy tej partii mogą odrzucić poprawki Senatu zwykłą większością głosów i tak zapewne zrobią, jednak to zajmie trochę czasu. A najważniejszym elementem planu jest to, by pieniądze trafiły do seniorów koniecznie przed wyborami prezydenckimi.

Andrzej Duda w wywiadzie dla TVP zapewniał, że zrobi wszystko, aby „trzynastki” zostały wpłacone zgodnie z planem, czyli w kwietniu. Tę deklarację należy jednak traktować bardziej jako element kampanii wyborczej, bo prezydent w tej kwestii nie ma mocy sprawczej, a pieniędzy też sam nie znajdzie. Jednak w rozmowie w Telewizji Polskiej Duda sprawiał wrażenie pewnego siebie.

– „Trzynasta emerytura stanowi element planu modernizacyjnego Polski. Emeryci proszą o większe wsparcie. Takie głosy słychać też ze strony rencistów, osób z niepełnosprawnościami. Po to wypłacane są trzynaste emerytury i świadczenia dla nich. To są ogromne kwoty – rok temu to było 11 mld zł. To moje zobowiązanie wobec polskich emerytów i rencistów.”

Cóż, może lepiej byłoby zadbać o godne życie emerytów, bez konieczności liczenia na specjalne prezenty od rządu… Na szczęście na to prezydent także ma gotową odpowiedź. Obiecał, że ceny w sklepach nadal będą rosnąć.

– „To są naczynia połączone, procesy ekonomiczne, których przy podwyższaniu wynagrodzeń nie dało się uniknąć, bo tak działa gospodarka rynkowa. Jeżeli podwyższamy płacę minimalną, wypłacamy dodatkowe świadczenia, ludzie mają więcej pieniędzy (…) Najważniejsze to starać się proces ten ukierunkować tak, żeby relatywnie ta stopa życiowa się podnosiła. A jeśli o to chodzi, to głos w społeczeństwie jest wyraźny, bo ludzie odczuwają swoją sytuację lepiej, niż to było 5 lat temu.”

List i film od św. Mikołaja
List i film od św. Mikołaja
19,99 zł
29,99 zł
23 dni
do końca oferty!
Świąteczny list lub film od św. Mikołaja dla dziecka za 19,99 zł i więcej opcji z List od Mikołaja.pl (do -38%)

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
4
Zły
Zły
10

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz