Home Kategorie Ludzie „Willa Kwaśniewskich”. CBA publikuje materiały w sprawie. Jednak oszukali skarbówkę?

„Willa Kwaśniewskich”. CBA publikuje materiały w sprawie. Jednak oszukali skarbówkę?

Prokuratura wróciła do śledztwa, które 13 lat temu zostało umorzone. Chodzi o przepływ środków finansowych i rzekomy zakup willi w Kazimierzu Dolnym przez parę prezydencką.

Czy Aleksander Kwaśniewski i jego żona faktycznie mieli coś wspólnego z zakupionym domem?

Całe śledztwo ruszyło po wypowiedzi Józefa Oleksego, który zastanawiał się skąd Kwaśniewski posiada tak duży majątek. W rozmowie z Aleksandrem Guzowatym poddał w wątpliwość legalność nabycia wszystkich nieruchomości prezydenta.

– „Kupili przecież w Kazimierzu te całe wzgórze od Jasia Wołka – powiedział Józef Oleksy, a słowa te zostały wytłuszczone w raporcie. Odnosi się do nich adnotacja, że wspomniany Wołek to „Wieloletni partner życiowy Marii Jaworskiej. Znajomy Kwaśniewskich”. I choć wypowiedź ta nie jest dziś już żadną wielką rewelacją, to z pewnością jej umieszczenie w raporcie oddaje przynajmniej częściowo to, jak wyglądała praca nad sprawą tzw. „willi Kwaśniewskich”. Zresztą, nie tylko ta kwestia.”

Wszczęte w 2007 roku śledztwo miało dotyczyć malwersacji finansowych pary prezydenckiej. Jak podano w oficjalnym komunikacie parze prezydenckiej zarzucono:

– „Uchylanie się Jolanty Kwaśniewskiej i Aleksandra Kwaśniewskiego od opodatkowania (…) oraz podejmowanie działań mogących utrudnić stwierdzenie przestępczego pochodzenia środków płatniczych, a zatem chodziło o przestępstwa skarbowe i kryminalne, czyli pranie pieniędzy.

Szczególnie intensywnie CBA próbowało dowieść, że Kwaśniewscy posiadają willę w Kazimierzu Dolnym na podstawioną osobę. Oleksy mówił na nagraniu: „Kupili przecież w Kazimierzu całe wzgórze (…). Byłem tam. Piękne. Też nie wiem na kogo, bo nie na siebie (….). Dom w Kazimierzu – nie umiem tego wycenić, ale na pewno jest to droga sprawa”.”

W związku z rozmową CBA podjęło działania. Pomimo zebrania materiału dowodowego sąd orzekł o umorzeniu całej sprawy. Sprzeciwiał się temu m.in. agent „Tomek” czyli Tomasz Kaczmarczyk, który grał istotną rolę w pozyskaniu obciążających dowodów.

Twierdzi, że nie ma wątpliwości, iż Maria Jaworska, do której miała należeć willa była tylko „słupem” w tej transakcji. Tak naprawdę dom był własnością Kwaśniewskich. Później jednak wycofał się z tych rewelacji.

CBA postanowił teraz udostępnić materiały zdobyte w śledztwie:

– „Na podstawie decyzji Prokuratora Regionalnego w Katowicach z 10 lutego 2020 roku, Centralne Biuro Antykorupcyjne udostępnia materiały ze śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach w sprawie uchylania się od opodatkowania poprzez nieujawnienie właściwemu organowi przedmiotu i podstawy opodatkowania oraz podejmowanie działań mogących utrudnić stwierdzenie przestępczego pochodzenia środków płatniczych, sygn. akt RP I Ds. 42.2016.”

Sprawa jest ponownie w toku. Czy Kwaśniewscy są winni?

Pakiet day spa dla 1-2 osób
Pakiet day spa dla 1-2 osób
99,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Pakiet day spa z sauną, masażem, maską odżywczą i więcej od 99 zł w Studiu Zdrowia i Urody Santi w Bielsku-Białej

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
5

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz