Home Kategorie Niesamowite Operacja na otwartym mózgu. Skrzypaczka gra w trakcie zabiegu, aby zachować swoje zdolności.

Operacja na otwartym mózgu. Skrzypaczka gra w trakcie zabiegu, aby zachować swoje zdolności.

Niektórzy sądzili, że nagranie jest fałszywe, ale operacja mózgu grającej skrzypaczki wydarzyła się naprawdę. Wszystko po to, aby zachowała swoje umiejętności.

W trakcie występu symfonicznego w 2013 roku Dagmar Turner doznała ataku, który ujawnił rosnący powoli guz mózgu. Położony w prawym przednim płacie mózgu groził uszkodzeniem zdolności motorycznych lewej ręki – tej odpowiedzialnej za dźwięki grane na skrzypcach.

Według King’s College Hospital, gdzie leczono Turner, pierwszą terapią była radioterapia. Jednak po tym, jak okazała się nieskuteczne, a guz rozrastał się nadal, operacja stała się jedyną możliwością. Zabieg jednak zagrażał ruchomości dłoni pacjentki oraz jej zdolnościom gry, a nie można było tego zignorować.

– „Skrzypce to moja pasja. Gram od 10 lat. Myśl o utracie zdolności do grania była bolesna i bardzo przerażająca.”

Lekarze nie chcieli skrzywdzić kobiety i aby zwiększyć jej szanse na zachowanie umiejętności grania na skrzypcach, prof. Keyoumarsa Ashkana razem z zespołem opracował specjalny plan. Chirurdzy postanowili zastosować innowacyjną metodę. Operowali mózg, gdy pacjent jest świadomy i gra na instrumencie.

To może Cię zainteresować:  Kobiety, które wiążą się z młodszymi partnerami są bardziej szczęśliwe. Zaskakujące wyniki badań.

Zabieg odbył się 31 stycznia. Przed przeprowadzenie kraniotomii chirurdzy w King’s College w Londynie spędzili dwie godziny mapując mózg skrzypaczki podczas gry. To pozwoliło im zidentyfikować wszystkie aktywne obszary. Anestezjolodzy i terapeuci obserwowali, jak lekarze otwierają czaszkę kobiety w celu przeprowadzenia precyzyjnej co do milimetra operacji.

Aktywność pozwoliła im zobaczyć i uniknąć naruszenia części mózgu, które są bezpośrednio związane z graniem na instrumencie, jednocześnie lekarze mogli skutecznie wycinać części guza. Operacja się udała i usunięto ponad 90% guza w tym wszystkie obszary, które stanowiły zagrożenie dla kobiety. Nie naruszono w żaden sposób funkcji motorycznych artystki.

Turner grała muzykę Gustava Mahlera, jazzowy klasyk George’a Gershwina Summertime oraz utwory hiszpańskiego kompozytora i piosenkarza Julio Iglesiasa. Pacjentka została zwolniona ze szpitala trzy dni po operacji.

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz