Home Kategorie Życie Sonik mocno o zakazie handlu w niedzielę: do kościoła nie chodzi się, gdy sklep jest zamknięty.
2.93K

Sonik mocno o zakazie handlu w niedzielę: do kościoła nie chodzi się, gdy sklep jest zamknięty.

Rafał Sonik od lat wypowiada się o zakazie handlu i nie ukrywa, że jest jego przeciwnikiem. Tłumaczy dlaczego powinno się go znieść.

Rafał Sonik to polski przedsiębiorca i rajdowiec, który sześciokrotnie zdobył Puchar Świata FIM i pięciokrotnie mistrzostwo Polski w rajdach Enduro. Ostatnio był gościem programu „Money. To się liczy” prowadzonego przez Mateusza Ratajczaka, gdzie wyraził opinię, że zakaz handlu w niedzielę nikomu nie służy.

Odkąd przepis wszedł w życie, jest jego krytykiem i nieraz mówił, że pomiędzy kościołem a sklepami powstała synergia. Wielu ludzi najpierw szło do kościoła, a później na zakupy.

– „Do kościoła nie powinno się chodzić, bo sklep jest zamknięty, tylko dlatego, że mamy taką potrzebę. Jeśli mamy iść do kościoła czy z rodziną na spacer, bo sklep jest zamknięty, to jest to regulacja, która pozbawia nas elementu dojrzałości i wyboru. Ludzie przyjeżdżali do galerii, gdzie na parkingu zostawiali samochody i szli do kościoła. Przed lub po mszy robili zakupy.”

Rajdowiec stwierdził także, że według jego informacji kościelne składki ucierpiały na zakazie handlu:

– „Zakaz handlu zniszczył tę synergię między kościołem i galerią. W efekcie również datki na tacę zmniejszyły się o połowę.”

Wielu zwolenników zakazu podaje za przykład Niemcy, gdzie taki zakaz obowiązuje, ale Rafał Sonik zaznacza, że nasze gospodarki diametralnie się różnią, podobnie jak zamysł wprowadzenia takiej regulacji:

– „W Niemczech zakaz handlu wprowadzano, gdy Niemcy byli już zamożni i się zapracowywali. Ponadto był wprowadzany, gdy handel w internecie jeszcze nie istniał.”

W wywiedzie Sonik poruszył też kwestie małych sklepów, które powoli znikają z rynku. Podkreśla też fakt, że duże sieci handlowe w ogromnej części odprowadzają kapitał za granicę, a podatki płacą w rajach podatkowych.

– „Znakomita większość obrotu w handlu spożywczym nie jest realizowana na terenie Polski, a na dodatek sami udusiliśmy kilkadziesiąt tysięcy małych sklepów.”

Zauważył także, że sprzedaż internetowa nie sprzyja rozwojowi gospodarki, bo mocno ogranicza podmioty, które w niej uczestniczą. Duże firmy wysyłkowe jak Amazon najwięcej zyskują w przypadku wyłączenia jednego dnia z handlu:

– „De facto tradycyjny handel generuje najwięcej środków dla gospodarki w całym łańcuchu dostaw. A kto jest największym beneficjentem? Przeciwna strona, czyli handel internetowy, który minimalizuje swoje opłaty, utrzymując tylko magazyny logistyczne i obsługując przesyłki.”

Pomimo licznych krytyków zakazu handlu w niedzielę nadal obowiązuje i zdaje się, że zmiana w tej kwestii nie nastąpi. W tym roku tylko kilka niedziel będzie wolne od zakazu:

  • 26 stycznia 2020,
  • 5 kwietnia 2020,
  • 26 kwietnia 2020,
  • 28 czerwca 2020,
  • 30 sierpnia 2020,
  • 13 grudnia 2020,
  • 20 grudnia 2020.

Zakazowi podlegają również wszystkie święta państwowe oraz kościelne.

Białka Tatrzańska: 1-6 nocy z wyżywieniem
Białka Tatrzańska: 1-6 nocy z wyżywieniem
219,00 zł
558,00 zł
117 dni
do końca oferty!
Białka Tatrzańska: 1-6 nocy dla 2 osób z wyżywieniem i opcją wejścia do Termy Bania w Markowym Dworku

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz