Home Kategorie Poruszające Zwłoki noworodka w sortowni śmieci. Urodził się żywy, więc nie można go było pochować.

Zwłoki noworodka w sortowni śmieci. Urodził się żywy, więc nie można go było pochować.

17 grudnia jeden z pracowników sortowni śmieci odnalazł ciało martwego noworodka. Dziecko było w torbie. Jak udało się ustalić, w momencie urodzenia było żywe.

Martwy noworodek został odnaleziony w sortowni śmieci w Płońsku 17 grudnia. Ustalono, że ciało musiało zostać przywiezione jednym z 15 kontenerów z odpadami. Tego dnia na wysypisko trafiło aż 14 kontenerów z Płońska i jedna spoza miasta.

Lekarz położnik ustalił, że poród miał miejsce w 30 tygodniu ciąży, czyli w siódmym miesiącu, a dziecko urodziło się żywe. Przeprowadzono sekcję zwłok, która potwierdziła, że chłopiec zmarł z powodu masywnego urazu głowy. Żył zaledwie dwie godziny. Pomimo dochodzenia prowadzonego przez Prokuraturę w Płońsku, nie udało się ustalić kim była matka. Zgodnie z artykułem 149. Kodeksu karnego, poszukiwanej grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

– „art. 149 Kodeksu karnego, który mówi, że matka, która zabija dziecko w okresie porodu pod wpływem jego przebiegu, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”

Na razie nie można pochować dziecka, bo nie ma ono aktu urodzenia. Zgodnie z polskim prawem nie można pochować dziecka, które urodziło się żywe, jeśli nie posiada aktu urodzenia. Tym samym interweniować musi sąd.

Ze względu na fakt, że dziecko urodziło się żywe, w pierwszej kolejności Urząd Stanu Cywilnego jest zobowiązany wystawić akt urodzenia. W tym celu, sąd musiał wydać decyzję w tej sprawie oraz nadać imię i nazwisko noworodkowi. Jak wyjaśniła prokurator rejonowa w Płońsku, Ewa Ambroziak procedury są w toku.

– „Gdy decyzja ta uprawomocni się, wystąpimy do Urzędu Stanu Cywilnego o sporządzenie aktu urodzenia, a także aktu zgonu. Wtedy też będzie można zająć się pochówkiem tego dziecka.”

Przewiduje się, że działania sądu potrwają co najmniej do połowy marca. Pogrzebem zajmą się jednostki samorządowe Płońska. Komenda Powiatowa Policji w Płońsku zaapelowała do osób mogących mieć wiedzę o matce noworodka, aby pomogły w ustaleniu jej danych. Nie można wykluczyć, że poszukiwana pochodzi spoza powiatu płońskiego.

Serwis, odgrzybianie klimatyzacji
Serwis, odgrzybianie klimatyzacji
17,99 zł
60 dni
do końca oferty!
Odgrzybianie klimatyzacji metodą ozonowania za 17,99 zł i więcej opcji w JW 13 – 4 lokalizacje

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
3
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz