Home Kategorie News Koronawirus w Polsce. Potwierdzono pierwszy przypadek.
5.49K

Koronawirus w Polsce. Potwierdzono pierwszy przypadek.

W Polsce odnotowano pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem. „W nocy otrzymaliśmy dodatni wynik pierwszego pacjenta, który ma koronawirusa w Polsce” – przekazał Łukasz Szumowski.

Pacjent czuje się dobrze. Przyjechał z Niemiec. Przebywa w szpitalu w Zielonej Górze.

Minister zdrowia poinformował, że testy próbek na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 wyszły u pacjenta pozytywnie.

– „Pacjent czuje się dobrze. Wszystkie procedury zadziałały zgodnie z tym, jak powinny działać. Pacjent zgłosił się do lekarza, telefonicznie otrzymał informację, żeby się skontaktować ze służbami sanitarnymi” – przekazał Łukasz Szumowski.

Do publicznej wiadomości nie podano wieku pacjenta. Wiadomo, że przyjechał do Polski z Niemiec. Nie jest też seniorem, ani nie znajduje się w grupie wysokiego ryzyka.

– „Wszystkie osoby, które miały kontakt z pacjentem zostały objęte kwarantanną domową i są objęte nadzorem służb sanitarnych” – dodał Szumowski.

Szef Ministerstwa Zdrowia przekazał też, że testy uczniów z internatu w Policach, którzy zostali objęci kwarantanną przez podejrzenie koronawirusa, dały wynik negatywny.

Po zdiagnozowaniu pierwszej osoby zakażonej koronawirusem nie zmieniły się obowiązujące w kraju procedury. W szpitalach przygotowywane są specjalne ćwiczenia.

– „ Podkreślałem to wielokrotnie: to czy wirus się pojawi, czy nie – on nie zmienia wiele w naszych procedurach. My te procedury mamy opisane” – mówił Szumowski.

Według danych Ministerstwa Zdrowia, które przekazano wczoraj, w związku z koronawirusem w Polsce hospitalizowanych jest 68 osób. Około 500 poddanych jest kwarantannie. To o wiele mniej w stosunku do danych z poniedziałku, według których na obserwacji w szpitalach przebywały 92 osoby.

To może Cię zainteresować:  Rząd wprowadzi nowe obostrzenia? Wśród pomysłów m.in. zakaz wesel i sprzedaż alkoholu tylko po 19:00.

– „Szef resortu przekazał, że jeśli zajdzie potrzeba, to oddziały zakaźne będą zwiększać liczbę łóżek. Gdyby zdarzyła się taka sytuacja, że w którymś z oddziałów mamy większe obłożenie, mamy procedury, które zwiększają liczbę łóżek zakaźnych w danym szpitalu. Mamy kontakt z wojewodami dotyczący wolnych łóżek, ale to nie jest sytuacja na dziś. Dzisiaj mamy miejsca i możemy pacjentów przyjmować wszystkich, którzy tego potrzebują i tutaj na dzień dzisiejszy nie ma ryzyka” – powiedział Szumowski.

Minister przypomniał, że w Polsce jest 79 oddziałów zakaźnych, 3 oddziały podległe Ministerstwu Obrony Narodowej.

– „Śledzimy sytuację. Są przygotowane scenariusze na wszystkie ewentualności. Mamy  blisko trzy tys. łóżek zakaźnych” – przypomniał.

W trakcie konferencji prasowej przekazano też, że teraz najważniejsze to zachować rozsądek i spokój.

– „Mówiliśmy, że ten wirus się pojawi w Polsce i tak się stało. Mówiliśmy, że natychmiast poinformujemy państwa natychmiast jak to się zdarzy i tak zrobiliśmy. Cały czas informujemy: należy zachować higienę, myć ręce, nie wychodzić do większych zbiorowisk jeśli kichamy i kaszlemy. Ta choroba – jeżeli słuchamy ekspertów: epidemiologów, zakaźników – jest w swoim przebiegu zbliżona do grypy (…) pamiętajmy, że to nie jest taka choroba jak SARS, jak MERS, ebola. To zupełnie inna kategoria wagowa infekcji, przechodzi ją 80 proc. osób łagodnie. Nie ma powodów do niepokoju” – stwierdził.

Na początku tygodnia Sejm przyjął ustawę dotyczącą szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa.

To może Cię zainteresować:  Rząd będzie cię śledził przez telefon? Niepokojące doniesienia.

Badania w kierunku COVID-19 realizowane są m.in. w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego-PZH oraz laboratoriach Wojewódzkich Stacji Sanitarno- Epidemiologicznych w Olsztynie i Wrocławiu. Sanepid informował w weekend, że w tym tygodniu uruchamiane będą też laboratoria w Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Kielcach, Rzeszowie, Łodzi, Lublinie i Poznaniu.

Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że podróżni, którzy byli w północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i zaobserwowali u siebie następujące objawy:

  • gorączka,
  • kaszel,
  • duszność i problemy z oddychaniem;

powinni bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Podróżni, którzy byli w północnych Włoszech w ciągu ostatnich dwóch tygodni i nie zaobserwowali u siebie powyższych objawów, powinni przez kolejne 14 dni kontrolować swój stan zdrowia.

Kontrola ta powinna obejmować codzienny pomiar temperatury ciała i zwracanie uwagi na objawy grypopodobne. Jeśli po 14 dniach samoobserwacji nie pojawią się objawy, można zakończyć kontrolę.

Jeśli się pojawią, należy telefonicznie powiadomić sanepid lub zgłosić się bezpośrednio na oddział zakaźny lub obserwacyjno-zakaźny.

Jeśli ktoś był na północy Włoch i miał kontakt z chorym lub zakażonym, powinien natychmiast telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną.

W razie jakichkolwiek wątpliwości można zadzwonić na rządową infolinię dotyczącą koronawirusa. Numer telefonu: 800 190 590.

Zestawy żeli i prezerwatyw Durex
Zestawy żeli i prezerwatyw Durex
39,99 zł
30 dni
do końca oferty!
Durex: zestaw żeli (od 44,99 zł) lub prezerwatyw (39,99 zł) i więcej na Elavia.eu

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
2
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz