Home Kategorie Porady Oto 10 zaleceń WHO w sprawie koronawirusa. Zobacz co robić, aby się nie zarazić.

Oto 10 zaleceń WHO w sprawie koronawirusa. Zobacz co robić, aby się nie zarazić.

Epidemia koronawirusa dotarła do naszego kraju. Już w piątek WHO informowało, że podniosło ocenę globalnego ryzyka wybuchu epidemii do najwyższego poziomu.

Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła też 10 rad, jak chronić się przed koronawirusem. Przedstawiamy je poniżej.

#1. Regularnie myj ręce

Podstawowym zachowaniem, które pomoże uniknąć zakażenia jest regularne mycie rąk mydłem z wodą lub środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu.

Wirus może być przenoszony przy okazji dotknięcia zakażonych powierzchni lub przez kontakt z chorym. Dlatego też tak ważne jest, aby myć ręce za każdym razem, gdy wracamy z miejsca publicznego, gdzie dotykaliśmy powierzchni dotykanych przez innych.

#2. Czyść powierzchnie, których dotykasz

Koronawirus SARS-CoV-2 to wirus osłonkowy, podatny na działanie wszelkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu takich miejsc jak biurka, stoły czy blaty w kuchni.

#3. Sięgaj po sprawdzone informacje

WHO przypomina, aby wiedzę o wirusie czerpać wyłącznie ze sprawdzonych źródeł takich, jak właśnie Światowa Organizacja Zdrowia, krajowe agencje i inspektoraty zajmujące się ochroną zdrowia czy personel medyczny.

#4. Unikaj podróży, jeśli masz te objawy

Osoby, u których występuje gorączka lub kaszel, powinny unikać podróżowania. Jeśli już jesteśmy w trasie i zauważymy u siebie niepokojące symptomy, należy natychmiast poinformować o tym załogę lub obsługę.

#5. Kichaj we właściwy sposób

Koronawirus roznosi się m.in. drogą kropelkową. Gdy kichamy, należy zakrywać usta i nos chusteczką lub choćby rękawem, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

To może Cię zainteresować:  Polska otwiera granice i wznawia loty międzynarodowe. Morawiecki podał datę.

#6. Osoby po 60-tce i chore są szczególnie narażone

Szczególnie powinny o siebie dbać osoby po 60. roku życia i cierpiące na schorzenia takie, jak cukrzyca czy niewydolność sercowo-naczyniowa. Przez zaniżoną odporność, są one bardziej narażone na zakażenie koronawirusem.

#7. Jeśli zauważysz symptomy, postępuj w ten sposób

WHO przypomina, aby w przypadku zauważenia u siebie objawów mogących wskazywać na zarażenie, postępować zgodnie z wytycznymi i skontaktować się telefonicznie ze wskazanym w danym kraju jednostkami odpowiedzialnymi za walkę z chorobami zakaźnymi.

#8. Zasady izolacji w domu

W wielu krajach wobec lżej chorych stosuje się izolację w domu. We Włoszech w ten sposób leczy się ponad 50% pacjentów. W takiej sytuacji należy izolować się od innych członków rodziny, również w trakcie posiłków. Należy też korzystać z osobnych talerzy, sztućców i innych przedmiotów codziennego użytku

#9. Duszności – wezwij pomoc

W przypadku wystąpienia duszności, należy natychmiast wezwać pomoc medyczną, szczegółowo informując o swoim stanie i odbytych w ostatnim czasie podróżach.

#10. Niepokój jest naturalny

„To normalne i zrozumiałe, że czuje się niepokój, szczególnie jeśli mieszka się w kraju lub żyje się w społeczności, która została dotknięta koronawirusem” – podkreśla WHO.

Aby uniknąć paniki, ludzie powinni czerpać informacje ze sprawdzonych źródeł i dyskutować, jak na poziomie lokalnym – w szkole, pracy, miejscu modlitwy – zadbać o wspólne bezpieczeństwo.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
14
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz