Home Kategorie Życie Papierosy elektroniczne zabijają. 19-latek z Podlasia zmarł w męczarniach pod respiratorem.

Papierosy elektroniczne zabijają. 19-latek z Podlasia zmarł w męczarniach pod respiratorem.

E-papierosy miały być mniej szkodliwą alternatywą dla zabójczych papierosów. Okazało się jednak, że również powodują wiele groźnych chorób, a w konsekwencji mogą prowadzić do śmierci.

Hubert z Kolna w nałóg wpadł jeszcze jako dziecko. Zmarł w wieku 19 lat. Jak twierdzi lekarz ze szpitala w Łomży, przebieg choroby był piorunujący.

Chociaż nikogo już nie trzeba przekonywać o szkodliwości palenia, po papierosy sięga wiele osób. Hubert z Kolna zaczął palić jeszcze jako dziecko. Miał 13 lat, gdy zaczął popadać w nałóg. Z czasem zamienił tradycyjne papierosy na elektroniczne, które cieszyły się opinią mniej szkodliwych. Czy aby na pewno?

Co do tego zdania są podzielone. Tylko w tym roku, a pamiętajmy, że jest dopiero początek marca, w Polsce odnotowano 11 podejrzeń chorób płuc, na które zapadają użytkownicy e-papierosów. W łódzkim szpitalu zdiagnozowano dwa przypadki zwłóknienia płuc u osób, palących e-papierosy. Stan jednego z pacjentów jest tak poważny, że jedyną szansą na ocalenie życia jest przeszczep.

To może Cię zainteresować:  Firma daje osobom niepalącym dodatkowe 6 dni urlopu, ponieważ nie robią przerw w pracy na papierosa.

Hubert od dłuższego czasu korzystał wyłącznie z e-papierosów. Łudził się, że zaszkodzą mu w mniejszym stopniu niż tradycyjne. Niestety zniszczyły mu płuca.

Lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży nie mogli już mu pomóc. Jak ujawnia dr Henryk Pawłowski, dyrektor ds. lecznictwa placówki, nie było szans na uratowanie nastoletniego pacjenta:

– „Zmiany w układzie oddechowym następowały w tak piorunującym tempie, że pacjent wymagał podłączenia do respiratora na oddziale intensywnej terapii. Walczyliśmy o niego kilka dni. Niestety bezskutecznie. Pacjent zmarł w ciągu kilku dni z powodu niewydolności oddechowej, uszkodzenia płuc.”

Jak przypomina lekarz, e-papierosy zawierają wiele szkodliwych substancji, czym firmy, które je produkują, wolą się nie chwalić.

– „To jest sama chemia, różne rzeczywiście rozpuszczalniki i substancje są tam dodawane. Najważniejsze żeby do młodzieży dotarła ta informacja, że to jest niebezpieczne.”

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
4
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz