Home Kategorie News PILNE: Cztery nowe przypadki koronawirusa w Polsce.

PILNE: Cztery nowe przypadki koronawirusa w Polsce.

PILNE: Cztery nowe przypadki koronawirusa w Polsce.

Są cztery nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Poinformował o tym na konferencji prasowej minister Łukasz Szumowski.

– „Wszyscy pacjenci są objęci opieką medyczną” – zapewnił.

Dwoje pacjentów ze Szczecina wróciło niedawno z Włoch. Kolejny przypadek wykryto we Wrocławiu. Jedna osoba podróżowała z „pacjentem zero”.

– „Wszystkie kontakty zgodnie z raportem Głównego Inspektora Sanitarnego pana ministra Pinkasa są namierzone” – zapewnił minister zdrowia.

– „Ta dwójka pacjentów (ze Szczecina – red.) pokazuje działanie zgodne z instrukcjami. Oni zgłosili się, poinformowali odpowiednie służby sanitarne, że są z rejonu wysokiego ryzyka. Ich prawdopodobieństwo zakażenia wirusem określono, jako umiarkowanie wysokie, ale byli bez objawów” – wyjaśnił Szumowski.

W nocy z wtorku na środę potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Wirusa wykryto u 66-letniego mieszkańca Cybinki (woj. lubuskie). Pacjent jest hospitalizowany w Zielonej Górze, a jego stan określany jako dobry.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuję chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem.

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u około 15 – 20% zarażonych. Do zgonów dochodzi w 2 – 3% przypadków.

Eksperci oceniają jednak, że dane te mogą być zawyżone, gdyż wielu osobom z lekkim przebiegiem prawdopodobnie nie wykonano badań laboratoryjnych, bo nie mogli zgłosić się do lekarzy.

Do tej pory wykryto ponad 100 tys. przypadków zarażenia koronawirusem. Zmarło 3412 osób.

Najbardziej narażone na rozwinięcie się ciężkiej postaci choroby oraz śmierć są narażone osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Na razie nie ma szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi.

Ministerstwo Zdrowia zaleca, aby często myć ręce mydłem i wodą, a jeśli nie ma do nich dostępu, to korzystać z płynów i żeli na bazie alkoholu (minimum 60%).

Zachowanie higieny rąk to podstawowy środek zapobiegawczy chroniący przed rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa.

Zaleca się też, aby podczas kaszlu i kichania zakrywać usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, a później natychmiast wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć dokładnie ręce.

Powinno się też zachować co najmniej metr odległości od innych ludzi, szczególnie tych, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Zaleca się, by nie dotykać oczu, nosa i ust.

Biały Dunajec: 2-7 nocy ze śniadaniami – ferie i więcej
Biały Dunajec: 2-7 nocy ze śniadaniami – ferie i więcej
339,00 zł
440,00 zł
24 dni
do końca oferty!
Biały Dunajec: 2-7 nocy ze śniadaniami dla 2 osób w Domu Wczasowym Sykowny – ferie i więcej

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
6
Zły
Zły
5

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz