Home Kategorie Porady Jeśli nie możesz nigdzie kupić płynu do dezynfekcji, zrób go sam. Oto prosty przepis według WHO.

Jeśli nie możesz nigdzie kupić płynu do dezynfekcji, zrób go sam. Oto prosty przepis według WHO.

Jak przygotować płyn do dezynfekcji? Wiele osób zastanawia się nad tym, bo w ostatnim czasie zaczyna go brakować w sklepach albo ceny są ogromne.

Wszystko przez koronawirusa, przez którego zaczęliśmy robić zapasy środków czystości, żeli antybakteryjnych i odkażających.

Odkąd władze Chin ujawniły, że w prowincji Wuhan pojawił się nowy, zabójczy wirus, poziom paniki na świecie systematycznie zwiększa się.

Na bazie obaw przed koronawirusem powstało już tyle bzdur, kłamstw i oszustw, że bardzo łatwo można się pogubić. Na razie wiadomo, że najważniejsze jest przestrzeganie zasad higieny. Co jednak w sytuacji, gdy nie mamy możliwości od razu umyć rąk? Warto skorzystać z płynu do dezynfekcji.

Problem w tyn, że wiele firm postanowiło ubić na tym interes życia i sprzedaje w Internecie maski chirurgiczne po wygórowanych cenach, a także „cudowne leki” na koronawirusa i płyny do dezynfekcji.

Allegro i Amazon próbują walczyć z nieuczciwymi sprzedawcami, ale póki co, zamiast przepłacać u oszustów, warto samodzielnie zrobić taki płyn z łatwo dostępnych, niedrogich składników.

Przepis na domowy płyn do dezynfekcji opublikowała Światowa Organizacja Zdrowia, więc recepturę można uznać za oficjalną i potwierdzoną. Jedyne, co musimy zmienić, to proporcje. WHO podaje przepis na 10 litrów płynu, czyli o wiele za dużo, jak na potrzeby jednej osoby.

Składniki na 100 ml:

  • 75 ml spirytusu o stężeniu 95%
  • 20 ml żelu aloesowego
  • 5 ml wody utlenionej

Do precyzyjnego odmierzenia ilości, warto użyć strzykawki. Wszystkie składniki wlewamy do większego naczynia, np. słoika, który następnie zakręcamy i energicznym potrząsaniem mieszamy zawartość. Gotowy płyn przelewamy do podręcznego naczynia.

Można dodać nie więcej niż 3 krople olejku eterycznego w celu uzyskania pożądanego zapachu.

Kurs online: Zarządzanie zespołem z MEN
Kurs online: Zarządzanie zespołem z MEN
59,00 zł
199,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Zarządzania zespołem z zaświadczeniem MEN za 59 zł z P&M Management Group

Twoja reakcja?

Super
Super
43
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
21
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
5

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz