Home Kategorie News Zmarła 5-letnia dziewczynka z Ełku. Dwa tygodnie temu zdiagnozowano u niej grypę.

Zmarła 5-letnia dziewczynka z Ełku. Dwa tygodnie temu zdiagnozowano u niej grypę.

5-latka zmarła na grypę. Tak wynika ze wstępnych doniesień. Chociaż zdawać by się mogło, że w tych czasach powinniśmy radzić sobie z grypą, w samej Polsce w tym sezonie zmarło na nią już 28 osób.

Pod koniec lutego do szpitala dziecięcego w Ełku z zaawansowanym stadium grypy trafiła 5-letnia dziewczynka. Jej stan był bardzo ciężki. Skierowano ją na OIOM. Dziecko prawdopodobnie zachorowało dwa tygodnie wcześniej.

Jak powiedział rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, na razie nie wiadomo co było bezpośrednią przyczyną śmierci.

– „Musimy poczekać kilka tygodni by potwierdzić, czy do śmierci dziecka doszło w wyniku powikłań pogrypowych. Wiemy tylko, że u dziewczynki potwierdzono zachorowanie na grypę. Przyczyny śmierci będą znane dopiero po otrzymaniu wyników sekcji zwłok.”

Należy pamiętać, że pomiędzy grypą, a przeziębieniem istnieje wiele różnic. Grypa to dużo cięższa choroba. Towarzyszy jej bardzo wysoka, nawet 40-stopniowa gorączka, bóle mięśni, stawów i bóle głowy. Jednym z typowych objawów jest nieustający, suchy kaszel.

Podczas grypy rzadko występują objawy, takie jak: katar i ból gardła. Choroby nie powinno się bagatelizować, ponieważ powikłania po niej są w stanie doprowadzić nawet do śmierci. Obecnie Symptomy grypy mogą być również mylone z pierwszymi oznakami zakażenia koronawirusem.

Zgodnie ze statystykami, co tydzień w województwie warmińsko-mazurskim diagnozuje się około 2000 nowych zachorowań na grypę. Na Podlasiu z kolei jest ich aż o tysiąc więcej.

Sanepid uważa, że jest to wynik zbliżony do tego odnotowanego przed rokiem. W tym sezonie w Polsce stwierdzono już 600 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Do tej pory w kraju zmarło już 28 osób. Na świecie średnio co minutę z powodu grypy umiera jedna osoba.

W miarę skutecznym działaniem zapobiegającym grypie są szczepienia. Należy jednak pamiętać, że wirus grypy ulega ciągłym mutacjom i szczepienie nie jest w stanie ochronić nas przed wszystkimi jej odmianami. Jedynie 4% Polaków korzysta ze szczepień. Odporność wywołana szczepieniem utrzymuje się przez zaledwie 6 – 12 miesięcy.

Grypa może wywołać poważne powikłania, które mogą prowadzić do wystąpienia przewlekłych, nieuleczalnych chorób, a nawet śmierci. Najczęstsze powikłania to zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie oskrzeli czy zapalenie ucha środkowego.

Kurs online: Specjalista social media
Kurs online: Specjalista social media
69,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Specjalista ds. social media z certyfikatem za 69 zł z firmą Kar-Group

Twoja reakcja?

Super
Super
4
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
2
Smutny
Smutny
41
Zły
Zły
6

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz