Home Kategorie News Spirytus zwolniony z akcyzy. Orlen wyprodukuje milion litrów płynów do dezynfekcji.

Spirytus zwolniony z akcyzy. Orlen wyprodukuje milion litrów płynów do dezynfekcji.

Spirytus zwolniony z akcyzy. Orlen wyprodukuje milion litrów płynów do dezynfekcji.

Minister finansów Tadeusz Kościński wydał rozporządzenie, które zwalnia z akcyzy spirytus wykorzystywany do produkcji środków biobójczych.

Państwowa spółka paliwowa Orlen rozpoczęła produkcję płynu do dezynfekcji, który w pierwszej kolejności ma trafić do instytucji publicznych. W ciągu dwóch tygodni na rynek trafi milion litrów produktu.

Rozporządzenie weszło w życie w sobotę. Zwalnia ono z akcyzy spirytus użyty do produkcji płynów biobójczych, ale pod warunkiem, że przy samej produkcji, rozlewaniu i wydawaniu z magazynu producenta, rozlewni lub Agencji Rezerw Materiałowych będą obecni funkcjonariusze służby celno-skarbowej.

Dodatkowo płyny wytworzone ze zwolnionego z akcyzy spirytusu będą wpisane do Wykazu Produktów Biobójczych najpóźniej w dniu dostarczenia ich do Agencji Rezerw Materiałowych oraz że produkty posłużą do celów związanych ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką lub zwalczaniem skutków choroby zakaźnej wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2.

W środę wiceminister finansów Jan Sarnowski zapowiedział, że w związku z zagrożeniem koronawirusem chce umożliwić produkcję odkażalników przez firmy, które dotąd tego nie robiły.

– „Wchodzimy wspólnie z Orlenem we współpracę, chcemy ułatwić produkcję tak, żeby wszystko to, co jest robione, było robione zgodnie z prawem i żeby Orlen nie miał na żadnym etapie problemów związanych z kwestiami podatkowymi” – dodał Sarnowski.

W środę PKN Orlen poinformował, że wchodząca w skład grupy spółka Orlen Oil w ciągu kilku dni rozpocznie produkcję płynów aseptycznych do dezynfekcji rąk w Zakładzie Produkcyjnym w Jedliczu. W ciągu dwóch tygodni na rynek trafi milion litrów produktu.

W pierwszej kolejności zostaną w niego zaopatrzone instytucje publiczne. Płyn dezynfekujący będzie też dostępny w sieci stacji paliw Orlen, czyli w około 1800 obiektach w całej Polsce.

Wyszczuplająca kriolipoliza
Wyszczuplająca kriolipoliza
99,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Wyszczuplająca kriolipoliza: 1 zabieg za 99,99 zł i więcej w Studiu Modelowania i Urody Sylwetka Atelier

Twoja reakcja?

Super
Super
3
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz