Home Kategorie Niesamowite Zabraknie papieru toaletowego? Ludzie wykupują go na potęgę.

Zabraknie papieru toaletowego? Ludzie wykupują go na potęgę.

Istnieje spore ryzyko, że w polskich sklepach zabraknie podstawowych produktów higienicznych, w tym papieru toaletowego.

W niektórych krajach trzeba było wprowadzić reglamentację papieru, a w Australii doszło nawet do bójek w marketach. Wszystko przez deficyt papieru.

Po wybuchu paniki półki sklepów w Sydney opustoszały w kilka minut, a hashtagi #toiletpapergate i #toiletpapercrisis były przez jakiś czas najpopularniejsze na australijskim Twitterze.

Braki w sklepach wywołały nagły wzrost cen w internecie, gdzie na aukcjach są oferowane rolki nawet za kilkaset dolarów australijskich. Stacje radiowe oferowały papier toaletowy jako nagrodę w konkursie, a jeden z australijskich tabloidów zdecydował się na opublikowanie numeru z 8 pustymi stronami, aby każdy mógł być przygotowany na sytuację, gdy papieru zabraknie.

Tamtejsze media opisują przypadki, jak ten z Sydney, gdzie dwie kobiety pobiły się w supermarkecie, bo jedna zarzuciła drugiej, że ta wzięła za dużo papieru toaletowego tylko dla siebie.

Niepokój związany z brakiem papieru toaletowego to nie jest tylko przypadek australijski. W Japonii, Hongkongu, Wielkiej Brytanii wprowadzono już reglamentację papieru. Ale toaletowa panika dotknęła Antypody w największym stopniu. Oficjalne komunikaty najpierw zalecały przygotowanie podstawowych zasobów na dwa tygodnie, na przykład na wypadek konieczności poddania się kwarantannie, to później rząd zaapelował, aby jednak nie przesadzać.

To może Cię zainteresować:  Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia. Liczba zakażonych koronawirusem po wyborach znowu rośnie.

Zdaniem dr Rohana Millera z Uniwersytetu w Sydney, z którym rozmawiała brytyjska telewizja BBC, chociaż papier toaletowy nie jest równie niezbędny, co jedzenie czy woda, to „ludzie kojarzą go z niezbędnym minimum, które trzeba sobie zapewnić na wypadek katastrofy”.

CNN wśród powodów paniki toaletowej wymienia pięć:

  • ludzie robią ekstremalne rzeczy, gdy dochodzą do nich sprzeczne doniesienia na temat skali zagrożenia
  • to naturalna reakcja, gdy rząd nie tworzy ścisłych wytycznych
  • panika napędza panikę, ludzie są skłonni kupować, widząc, że inni kupują, tylko dlatego, że boją się, iż zabraknie dla nich
  • działanie daje pozory kontroli
  • to naturalna ludzka potrzeba bycia przygotowanym na każdą ewentualność

Czego może zabraknąć w Polsce? Już teraz w sklepach brakuje żeli antybakteryjnych, spirytusu i mydła. Biorąc pod uwagę doświadczenia z innych krajów, niedługo zabraknie papieru i podstawowych produktów żywnościowych o długich terminach ważności, jak kasza, ryż czy fasola w puszce.

Jeśli epidemia rozprzestrzeni się, grozi nam recesja, a wtedy braki towarów na półkach mogą być równie normalnym widokiem, jak było to w Polsce na początku lat osiemdziesiątych, gdy załamała się polska gospodarka z powodu tworzenia prze Gierka pozorów dobrobytu na zaciągnięty za granica kredyt.

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
6
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz