Home Kategorie News PILNE: Polska zamyka granice, galerie i restauracje.

PILNE: Polska zamyka granice, galerie i restauracje.

PILNE: Polska zamyka granice, galerie i restauracje.

W związku z pandemią koronawirusa premier zadecydował wprowadzić stan zagrożenia epidemiologicznego.

– „Podstawowym zadaniem rządu jest dziś powstrzymanie dużego tempa wzrostu zachorowań, jaki odnotowali nasi sąsiedzi. (…) Zdecydowaliśmy się wprowadzić stan zagrożenia epidemicznego” – ogłosił Mateusz Morawiecki.

Stan zagrożenia epidemicznego zaczyna obowiązywać od jutra.

– „Przed nami czas społecznej próby” – podkreśla szef rządu.

– „Oznacza to, że będziemy wprowadzali pełne kontrole na wszystkich polskich granicach, można powiedzieć o tymczasowym przywróceniu granic (…) wszystkie granice, które były wewnętrznymi granicami UE zostaną niejako odtworzone, najpierw na 10 dni z możliwością 20, a późnej o kolejny miesiąc” – poinformował Morawiecki.

Wstrzymane będą też międzynarodowe połączenia pasażerskie lotnicze i kolejowe. Nastąpi to w nocy z soboty na niedzielę.

– „Wprowadzamy tymczasowy zakaz wjazdu do Polski dotyczy cudzoziemców” – dodaje premier.

– „Wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze pasażerskie, ale także połączenia kolejowe, one zostaną wstrzymane od niedzieli, od godziny 0.00 w niedzielę, czyli w nocy z soboty na niedzielę” – poinformował premier.

– „Po przekroczeniu granicy polscy obywatele zostaną skierowani na 14-dniową kwarantannę. Granice pozostają otwarte dla przepływu towarów – oświadcza premier. – Nie ma żadnych podstaw ani obaw, żeby zabrakło nam żywności (…) mamy bardzo duże nadwyżki” – podkreślił premier.

Wszystkie sklepy pozostaną otwarte. Tak samo banki, punkty usługowe i bankomaty. Od północy z piątku na sobotę ograniczona będzie działalność galerii handlowych. Będą w nich czynne sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie.

– „Tam, gdzie można kupić środki higieny osobistej. To są ważne artykuły w przypadku epidemii, która nam bardzo wyraźnie jednoznacznie grozi” – mówił Morawiecki.

To może Cię zainteresować:  Chińskie władze zakazały sprzedaży leków. W ten sposób chcą zwalczyć epidemię koronawirusa?

– „Wszystkie sklepy pozostają otwarte, banki, punkty usługowe, bankomaty. Nie zabraknie środków, nie zabraknie gotówki. Jestem po rozmowach z odpowiednimi władzami, w tym przypadku Banku Centralnego i Komisji Nadzoru Finansowego i Ministerstwa Finansów” – powiedział premier.

Zawieszona będzie działalność wszystkich restauracji, pubów, klubów, barów i kasyn. Restaracje mogą świadczyć usługi z dowozem.

– „Wszystkie restauracje, kawiarnie i inne takie punkty usługowe, które funkcjonują i które mają taką możliwość, mogą świadczyć dalej usługi na wynos, na tzw. dowóz” – wyjaśnił premier.

– „Dowożenie generuje mniejsze ryzyko. Wszyscy specjaliści, epidemiolodzy ostrzegają przed tym, żeby nie dopuszczać do tego, żeby ludzie mogli się gromadzić w skupiskach” – zaznaczył.

– „Zgromadzenia do 50 osób mogą się odbywać, powyżej tej liczby nie, dotyczy to wszystkich miejsc, w których ludzie mogliby się gromadzić” – informuje premier.

Ograniczenie dotyczy: marszów, demonstracji, uroczystości religijnych i wszelkich zgromadzeń wiążących się z działalnością instytucji centralnych, samorządowych i osób prywatnych.

– „Ograniczenie dotyczy tych wszystkich miejsc, gdzie ludzie mogliby się gromadzić i stwarzać dla siebie nawzajem niebezpieczeństwo” – powiedział Morawiecki.

Podkreślił, że o ograniczeniach on i jego współpracownicy rozmawiali ze związkami wyznaniowymi, z samorządowcami, zrzeszeniami pracodawców, związków zawodowych i organizacjami pozarządowymi.

– „Zdaję sobie sprawę, że tego rodzaju ograniczenia zmieniają życie milionów Polaków, ale są one potrzebne, żeby zabezpieczyć nas przed bardzo niebezpiecznymi i nieznanymi do tej pory skutkami pandemii koronawirusa” – podkreślił premier.

– „W obliczu światowej epidemii, czy ogłoszonej pandemii najważniejsze słowa to bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Jesteśmy zobowiązani do (…) wykonania wszystkich możliwych kroków, żeby bezpieczeństwo Polaków, zdrowotne i pod wszelkimi możliwymi względami było utrzymane. Do tego potrzebne jest odpowiedzialność. ) odpowiedzialne działanie, które może doprowadzić do tego, że zminimalizujemy skutki pandemii” – mówił dalej szef rządu.

To może Cię zainteresować:  Trzęsienie ziemi w świecie medycyny. Polacy wynaleźli lek na raka.

– „Większość przypadków, które następnie są rozsadnikami epidemii koronawirusa w Polsce, to przypadki można powiedzieć w ścisłym tego słowa znaczeniu zaimportowane” – mówił Morawiecki.

– „Nie chcemy, żeby koronawirus napływał do nas znowu dużymi falami” – dodał.

– „Wszystkich, a w szczególności dzieci i młodzież proszę w najbliższych dniach, w najbliższych tygodniach – spędźcie ten czas w domu. Dzieci i młodzież są nosicielami wirusa, który rozprzestrzenia się najszybciej” – apelował premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że dzieci i młodzież bardzo często przechodzą chorobę COVID-19 w sposób bezobjawowy, co może doprowadzić do szerzenia się pandemii.

– „Apeluję do pracowników o to, aby w miejscu pracy zachowywali ścisłe zasady higieny. Jest to niezwykle ważne – po prostu mycie rąk, dezynfekcja – to są podstawowe metody, niezwykle ważne” – powiedział.

Premier podziękował wszystkim, którzy walczą z koronawirusem w pierwszym szeregu, m.in. pielęgniarkom, lekarzom specjalistom, wszystkim pracownikom inspekcji sanitarnej.

– „Przed nami czas społecznej próby, przed nami czas solidarności międzypokoleniowej. Jestem pewien, że zdamy ten egzamin doskonale, a naszym największym atutem będzie spokój, który doprowadzi do tego, że Polska – wierzę w to – przejdzie przez tę epidemię w sposób bezpieczniejszy niż większość krajów europejskich” – ocenił.

Fotomagnesy ze zdjęciem
Fotomagnesy ze zdjęciem
12,90 zł
5 dni
do końca oferty!
Fotomagnesy na lodówkę ze zdjęciem: różne formaty (od 7,90zł) z Colorland.pl

Twoja reakcja?

Super
Super
9
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
17
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz