Home Kategorie Poruszające Koronawirus zabija ludzi, ale umierają też zwierzęta. Straszny los psów i kotów.

Koronawirus zabija ludzi, ale umierają też zwierzęta. Straszny los psów i kotów.

Koronawirus zabija ludzi, ale umierają też zwierzęta. Straszny los psów i kotów.

Epidemia koronawirusa i środki zapobiegawcze sprowadziły śmiertelne zagrożenie na tysiące zwierząt w Chinach.

Psy i koty osób zabranych na kwarantannę zostały w domach bez jedzenia i wody, a środki dezynfekujące truły dziki, łasice i ptaki.

Leśnicy w mieście Chongqing na zachodzie Chin odnaleźli ciała 135 dzikich zwierząt należących do 17 różnych gatunków, zatrutych substancjami dezynfekującymi, których używano w nadmiarze.

Dziennik „China Daily” ocenił, że dzikie zwierzęta stały się „niespodziewaną ofiarą” epidemii.

W całym kraju osoby kierowane do ośrodków kwarantanny nie mogą zabierać ze sobą zwierząt. Wiele osób nie może wrócić do swoich domów z powodu restrykcji transportowych. Wolontariusze nie nadążają z rosnącą liczbą zwierząt, które oczekują na pomoc.

Najpoważniejsza jest sytuacja w objętym surową kwarantanną mieście Wuhan, epicentrum epidemii. Ochotnicy włamują się tam do mieszkań, by ratować – na prośbę właścicieli – pozostawione bez wody i jedzenia zwierzęta.

Jedna z grup wolontariuszy w Wuhanie uratowała już od śmierci głodowej ponad 1000 zwierząt domowych. Jeden z członków tej grupy ocenił jednak w rozmowie z BBC, że zwierząt w potrzebie jest więcej. Sytuację określił jako „bardzo niebezpieczną”.

– „Tak wiele umarło z głodu, tylko (właściciele) niewielu z nich mogą skontaktować się ze mną. Nie mogę zbyt wiele zrobić, ale uratuję tyle, ile będę w stanie” – powiedział ten działacz, przedstawiając się jako Lao Mao (Stary Kot).

To może Cię zainteresować:  Wiemy kiedy mogą powrócić maseczki. Minister zdrowia nie pozostawia złudzeń.

WHO zapewniało, że nie ma dowodów na to, aby zwierzęta mogły zarażać się koronawirusem. Mimo to w mediach społecznościowych pojawiają się doniesienia o zwierzętach porzucanych lub nawet zabijanych ze strachu przed wirusem.

W całym kraju pozostawionym zwierzętom pomagają też zwykli, wrażliwi na ich los ludzie. Na przykład mieszkańcy jednego z bloków w Kantonie na południu Chin z własnej inicjatywy wspinali się po drabinie, by karmić rudobrązowego kota Maomiego, zostawionego w osiedlowym sklepiku przez jego właściciela.

Sklep był zamknięty, ale wygłodniały Maomi wychylał się przez otwór wentylacyjny na wysokości pierwszego piętra. Ludzie codziennie wkładali mu tam karmę i wodę.

Przypuszcza się, że koronawirus przeniósł się na ludzi z dzikich zwierząt. Jako możliwe źródło epidemii wskazywano wuhański targ, na którym sprzedawano wiele rodzajów takich zwierząt. Po wybuchu epidemii chińskie władze całkowicie zakazały handlu dzikimi zwierzętami i ich spożywania.

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
22
Zły
Zły
5

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz