Home Kategorie Poruszające Tragiczna sytuacja we Włoszech. Brakuje miejsc w kostnicach i na nekrologi w gazetach.

Tragiczna sytuacja we Włoszech. Brakuje miejsc w kostnicach i na nekrologi w gazetach.

Włochy przegrywają z koronawirusem. Przez brak miejsc w kostnicach, ciała zmarłych trzymane są w kościołach. Nekrologi w lokalnej gazecie z Bergamo z niecałych 2 stron rozprzestrzeniły się na 11.

Włochy ze wszystkich państw europejskich najgorzej przechodzą epidemię koronawirusa. Odnotowano tam ponad 21 tys. przypadków, a 1441 osób zmarło. Szpitale muszą radzić sobie z ponad 200% obłożeniem, a lekarze nie wykonują już żadnych innych zabiegów niż leczenie chorych na COVID-19.

Dramatyczne decyzje o czyje zdrowie walczyć, a kto nie ma szans i trzeba go zostawić na pewną śmierć, stały się tragiczną codziennością.

Ciała zmarłych nie mieszczą się już w przyszpitalnych kostnicach. Są przechowywane w opuszczonych przez wiernych kościołach. Władze Mediolanu zaostrzyły przepisy dotyczące pochówku. Od tej pory rodziny mają 5 dni zamiast dotychczasowych 30 na decyzję, gdzie i w jaki sposób pochowają swoich bliskich.

Krematoria mają ograniczoną przepustowość, więc prefekt miasta Brescia zaapelował do mieszkańców, by wybierali tradycyjny sposób pochówku. Pogrzeby odbywają się bez obecności rodzin i znajomych.

Duchowni nie nadążają udzielać chorym ostatniego namaszczenia, więc w sytuacjach krytycznych zastępują ich lekarze. Specjalne uprawnienia nadał im biskup Bergami, Francesco Beschi:

– „Ofiarowuję wam dar błogosławieństwa.”

W szpitalach znajduje się dwa razy więcej chorych niż miejsc. Jak alarmuje Giulio Gallera z zarządu lombardzkiej opieki społecznej, sytuacja jest dramatyczna:

To może Cię zainteresować:  Brytyjczycy szukają śmiałków, którzy dadzą się zarazić koronawirusem. Można sporo zarobić.

– „Za chwilę znajdziemy się w sytuacji bez wyjścia. Jeśli każdego dnia mamy dodatkowe 85 osób, które przyjmujemy na oddział intensywnej terapii, a zazwyczaj opuszczają go dwie lub trzy osoby, (…) to nie starczy nam środków. Staramy się jak możemy, prosimy o wsparcie.”

W piątek wieczorem dwóch pacjentów z koronawirusem zostało, z braku miejsc, przewiezionych wojskowym samolotem do szpitala w Palermo. Ich stan określa się jako ciężki.

Kwotą 40 tysięcy euro zasilili lombardzką służbę zdrowia kibice klubu piłkarskiego Atalanta z Bergamo. Lombardia ma też obiecaną pomoc z zagranicy. Jak informuje Giulio Gallera:

– „Przyjedzie do nas personel z Wenezueli, Kuby, z Chin. To osoby, którym oczywiście damy miejsce zamieszkania. Naprawdę potrzebujemy ich kompetencji.”

Od piątku w rzymskich szpitalach pracuje również grupa lekarzy z Szanghaju.

Dziennikarz David Carretta pokazał na Twitterze strony z nekrologami pewnej gazety z Bergamo, 50 km od Mediolanu. Zwykle nie zajmują one więcej niż 2 strony. W weekend nekrologi widniały na 11 stronach…

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
4
Wow
Wow
4
Smutny
Smutny
93
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz