Home Kategorie News Polski naukowiec rozpracował enzym kluczowy w walce z koronawirusem. Mamy lek?
38.26K

Polski naukowiec rozpracował enzym kluczowy w walce z koronawirusem. Mamy lek?

Polski naukowiec rozpracował enzym kluczowy w walce z koronawirusem. Mamy lek?

Prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej wraz z zespołem rozpracował enzym, którego działanie może być kluczowe w walce z koronawirusem.

– „Jest to właśnie to najważniejsze białko – wśród wielu zidentyfikowanych – o którym tajemniczo mówią firmy poszukujące superszybkiego testu diagnostycznego” – tak o zbadanym enzymie mówi prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej, laureat Nagrody FNP za rok 2019 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach.

Prowadzone przez wrocławskich naukowców badania stają się bazą dla poszukiwań leku na COVID-19.

Enzym, który badał zespół – proteaza SARS-CoV-2 Mpro – tnie białka znajdujące się w wirusie.

– „To umożliwia mu przeżycie. Zahamowanie działania tego enzymu natychmiast powoduje, że ten wirus ginie” – tłumaczy naukowiec.

– „Gdyby opracować lek, który inhibitowałby działanie tego enzymu (hamowałby jego aktywność – red.), to praktycznie zabijamy koronawirusa. To wiadomo z poprzedniej epidemii koronawirusa – SARS” – mówi naukowiec.

– „Jeśli potraktujemy ten enzym jako zamek, to my dorobiliśmy do niego klucz” – porównuje naukowiec.

Dodaje też, że enzym był znany, ale były do niego miliony kombinacji „kluczy”.

– „A my znaleźliśmy jeden klucz, który pasuje do tego enzymu” – precyzuje naukowiec.

Ekspert wyjaśnia również skąd badacze wzięli ten kluczowy dla koronawirusa enzym i skąd wiedzieli, że jest on taki ważny.

To może Cię zainteresować:  Minister Szumowski wyznał, jak będą wyglądać zbliżające się wakacje. Nie tego się spodziewaliśmy.

– „Od kilku lat współpracujemy z grupą prof. Rolfa Hilgenfelda z Lübeck University w Niemczech. Opublikowałem z nim pracę podczas epidemii wirusa Zika, a ostatnio publikację o dendze i wirusie Zachodniego Nilu. Prof Hilgenfeld miał olbrzymi wpływ na wygaszenie poprzedniej epidemii SARS” – ocenia prof. Drąg.

Podczas pandemii SARS (w 2002/2003 r.) prof. Hilgenfeld opublikował trójwymiarową strukturę proteazy wirusa SARS i jej pierwszego inhibitora. Kilka lat później na pamiątkę tego wydarzenia w Singapurze powstała nawet rzeźba.

– „Na początku lutego tego roku, kiedy tylko prof. Hilgenfeld uzyskał enzym – proteazę koronawirusa SARS-CoV-2 – przywiózł mi ją do Wrocławia. Wtedy zaczęliśmy ją bardzo dokładnie badać” – mówi naukowiec.

Dodaje również, że proteaza obecnego wirusa jest bardzo podobna do wirusa SARS-CoV z 2002 roku, nad którą pracował prof. Hilgenfeld.

Naukowiec tłumaczy, że jest to enzym unikalny.

– „U ludzi praktycznie nie ma takich enzymów” – zapewnia badacz.

Stąd też można spodziewać się, że jeśli powstaną leki uderzające w ten enzym, będą one szkodzić wirusowi, ale nie człowiekowi. To oznacza, że będą mniej toksyczne.

Publikacja (z wynikami z badań) zespołu prof. Drąga jest jeszcze w trakcie recenzowania, ale jego zespół już teraz nieodpłatnie udostępnił swoje wyniki naukowcom z całego świata.

To może Cię zainteresować:  Czeka nas zima trzydziestolecia. Naukowcy ostrzegają przed „syberyjskimi mrozami”.

– „Nie patentowaliśmy tego. Preprint publikacji jest dostępny online. To jest prezent z mojego laboratorium dla wszystkich zainteresowanych” – zaznacza naukowiec.

Dodaje też, że w kilka dni po publikacji zainteresowanych nie brakuje. Z pytaniami propozycjami współpracy zgłaszają się badacze z całego świata.

– „To, co teraz opublikowaliśmy – to jedna z najważniejszych informacji, jakie można mieć o tym enzymie. To jego pełna preferencja substratowa” – precyzuje badacz.

Badania pokazują z jakimi aminokwasami enzym może się wiązać w kluczowych pozycjach.

– „Możemy powiedzieć, czy to są aminokwasy duże, małe, hydrofobowe czy zasadowe. Możemy też stworzyć mapę najważniejszego miejsca tego enzymu i dopasowywać do niego choćby leki, które już znajdują się na rynku” – mówi naukowiec.

Dodaje, że z badań tych mogą teraz korzystać też chemicy czy firmy, aby tworzyć nowe związki bioaktywne dla wirusa SARS-CoV2, a nawet firmy do opracowania testów diagnostycznych, które pozwalałyby szybciej ustalić, czy ktoś ma koronawirusa.

– „Obecnie na celowniku mamy inne białka z tego wirusa, nie tylko proteazy. Tempo pracy jest wręcz niesamowite” – zaznacza prof. Drąg.

Wybielanie i remineralizacja zębów
Wybielanie i remineralizacja zębów
149,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Wybielanie zębów lampą LED (od 99 zł) wraz z remineralizacją (od 149 zł) w White & Beauty w Bielsku-Białej

Twoja reakcja?

Super
Super
149
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
11
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
4

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz