Home Kategorie News Koronawirus i pacjent zero. 55-latek chorował na COVID-19 już 17 listopada.
28.76K

Koronawirus i pacjent zero. 55-latek chorował na COVID-19 już 17 listopada.

Koronawirus i pacjent zero. 55-latek chorował na COVID-19 już 17 listopada.

Pierwszym człowiekiem, który zachorował na COVID-19 mógł być pewien 55-letni mieszkaniec prowincji Hubei w Chinach. Chorował już 17 listopada.

Tak wynika z dokumentów chińskiego rządu, do których wgląd mieli dziennikarze „South China Morning Post”. Dotychczas Chińczykom udało się zidentyfikować co najmniej 266 osób, które były chore w ubiegłym roku i które w jakimś momencie trafiły pod opiekę lekarzy.

Dziennikarze dowiedzieli się też, że dopiero pod koniec grudnia chińscy lekarze zorientowali się, że mają do czynienia z nową chorobą. Tydzień później Chińczycy przyznali, że epidemia związana jest z do tej pory nieznanym koronawirusem.

Od 17 listopada każdego dnia notowano od 1 do 5 nowych zachorowań dziennie. Przed 15 grudnia było 27 chorych. Dwa dni później po raz pierwszy dzienna liczba nowych infekcji była już dwucyfrowa. Do 20 grudnia chorowało 60 osób.

27 grudnia dr Zhang Jixian poinformował władze, że choroba powodowana jest przez nowy koronawirus. W tym czasie stwierdzono ponad 180 przypadków zachorowań. W ostatnim dniu 2019 roku było już 266 chorych, a 1 stycznia liczba ta wzrosła do 381.

To może Cię zainteresować:  Kobieta po powrocie z Rzymu trafiła do szpitala. Lekarze podejrzewają zakażenie koronawirusem.

Warto wspomnieć o 34-letnim lekarzu Li Wenlinagu, który 30 grudnia na prywatnym kanale WeChat ostrzegał znajomych lekarzy przed nową chorobą. Post następnego dnia został opublikowany i szeroko udostępniany. Na początku stycznia Li został wezwany na policję i oskarżony o rozsiewanie plotek. Zmarł 6 lutego na COVID-19.

Chińskie władze nie udostępniły dokumentów, do których dotarli dziennikarze South China Morning Post. Usiłują samodzielnie zidentyfikować pacjenta zero. Udostępnienie danych z początku epidemii pozwoliłoby specjalistom z całego świata na zbadanie jej rozwoju i dynamiki. Brak oficjalnych dokumentów tylko zaciemnia obraz rozwoju epidemii. Nie można więc wykluczyć, że choroba pojawiła się wcześniej niż 17 listopada. Dziennikarze mówią, że w dokumentach, które widzieli, jest mowa o 9 chorych, czterech mężczyznach i pięciu kobietach. Mieli oni 39–79 lat, ale nie wiadomo, ile z nich mieszkało w Wuhan.

To może Cię zainteresować:  Koniec obostrzeń od 19 września? Rząd podjął decyzję.

Niewykluczone też, że już 16 grudnia test przeprowadzony w jednym ze szpitali w Wuhan wykazał, że mamy do czynienia z nieznanym koronawirusem. Lekarze w Wuhan już kilka dni później coraz bardziej zdawali sobie sprawę, że mają do czynienia z epidemią nowej choroby. Informacja była jednak blokowana. Nie wolno było im przeprowadzić kolejnych badań, by potwierdzić wyniki testów, zakazano im również informowania opinii publicznej o chorobie. Jeszcze 11 stycznia władze Wuhan upierały się, że mają jedynie 41 przypadków zachorowań.

Źródło: scmp.com

Kurs online: Asystent ds. rozliczeń z MEN
Kurs online: Asystent ds. rozliczeń z MEN
79,00 zł
299,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Asystent ds. rozliczeń i fakturowania z zaświadczeniem MEN za 79 zł w P&M Management Group

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
3
Smutny
Smutny
8
Zły
Zły
19

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz