Home Kategorie Niesamowite Chcesz pomóc w walce z koronawirusem? Nie musisz nawet wychodzić z domu.

Chcesz pomóc w walce z koronawirusem? Nie musisz nawet wychodzić z domu.

Dzięki udostępnieniu mocy obliczeniowej swojego komputera każdy z nas może pomóc opracować lek na szerzącą się epidemię koronawirusa.

Twórcy akcji Folding@home zapowiedzieli, że kwestia badań nad koronawirusem jest dla nich obecnie priorytetem.

Wyobraźcie sobie taką sytuację. Aby uchronić się przed zarażeniem COVID-19 wzięliście wolne w pracy. Z wypiekami na twarzy śledzicie kolejne doniesienia o koronawirusie i czekacie, aż naukowcy wynajdą szczepionkę. Jednak zamiast biernie obserwować sytuację, możecie aktywnie przyczynić się do stworzenia leku. Taką możliwość daje program stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda o nazwie Folding@home.

Jeśli chcemy mieć swój udział w walce z COVID-19 wystarczy nam komputer. Rzadko kiedy wykorzystujemy 100% ich mocy. Ideą programu jest przekazanie jego twórcom części mocy obliczeniowej do celów naukowych.

To może Cię zainteresować:  Rosyjski lekarz ujawnił pewną sztuczkę, która wzmocni twój układ odpornościowy w 15 sekund.

Każdy, kto zdecyduje się na zainstalowanie aplikacji ze strony https://foldingathome.org/ może wybrać, które badania chce wspomóc oraz jak mocno obciążony ma być jego komputer. Gdy włączymy aplikację pobierze ona pakiet danych do obliczenia i zacznie działać w tle. Pakiety mogą być różnej wielkości. Im większy zbiór danych, tym więcej czasu potrzeba na jego przetworzenie.

To jak wiele informacji przetworzyliśmy pokazywane jest za pomocą liczby przyznanych punktów. Pomagać można samemu lub w grupie.

Pliki instalacyjne Folding@home dostępne są zarówno dla systemu Windows, Mac oraz popularniejszych dystrybucji Linuksa. Po zainstalowaniu programu nie musimy praktycznie nic robić. Po uruchomieniu program sam zacznie pracę i pobierze pakiet do obliczania.

To może Cię zainteresować:  Poruszający apel żony chorego na COVID-19. „Dlaczego to nie dociera do ludzi?!”

Jeśli chcemy pracować nad koronawirusem, warto upewnić się, że mamy zaznaczoną opcję „any disease”. Ze względu na pandemię twórcy podkreślili, że prace związane z tą chorobą są priorytetem.

Być może w kolejnych aktualizacjach koronawirus otrzyma swoją osobną kategorię. Obecnie jednak w większości przypadków nasz komputer przy tym ustawieniu pobierze do obliczeń pakiet związany z COVID-19.

Jeżeli chcemy, możemy w każdej chwili zmienić tematykę badań – nie jest bowiem tak, że w związku z nowym wirusem choroby takie jak Parkinson czy Alzheimer przestały zagrażać ludziom.

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz