Home Kategorie News Szkoły będą zamknięte aż do Wielkanocy? Minister edukacji nie pozostawia złudzeń.
6.92K

Szkoły będą zamknięte aż do Wielkanocy? Minister edukacji nie pozostawia złudzeń.

Szkoły zamknięte aż do Świąt? Minister nie wyklucza, że szkoły będą zamknięte dłużej niż zakładane dwa tygodnie. Przymusowa przerwa potrwa prawdopodobnie do Wielkanocy.

Od poniedziałku wszystkie szkoły i placówki edukacyjne są zamknięte. Początkowo rząd wspominał o dwóch tygodniach, ale wszystko wskazuje na to, że przerwa będzie dłuższa. W rozmowie z dziennikarzami Dariusz Piontkowski, minister edukacji, powiedział:

– „Pan minister [zdrowia] wczoraj przypominał, że ten szczyt zachorowań będzie za tydzień czy za dwa tygodnie. Wydaje się oczywiste, że absurdem byłoby otwieranie szkół. To jest więc kwestia czasu, kiedy wydamy kolejne rozporządzenie mówiące o tym, że wydłużamy okres zamknięcia placówek. Będziemy po prostu realizowali wytyczne ministra zdrowia. Prawdopodobnie ten dwutygodniowy termin przerwy w nauce, tej standardowej, którą dotąd znaliśmy, zostanie wydłużony.”

Obecnie nie można wykluczyć, że uczniowie i nauczyciele wrócą do szkół dopiero po feriach wielkanocnych. W tej sytuacji większość placówek stara się wprowadzić edukację zdalną przez internet. Minister edukacji uspokaja, że przerwa ta pozostanie bez wpływu na organizację roku szkolnego.

– „Oczywiście przygotowujemy się do tego, że przerwa w tej tradycyjnej formie nauki w szkole, w klasie będzie się wydłużała. Dlatego przygotowujemy nauczycieli, uczniów i rodziców – bo oni wszyscy będą musieli współpracować – na inny sposób nauczania. Zamiast tego tradycyjnego, twarzą w twarz, w jednej klasie, chcemy, aby stopniowo przechodzono na zdalne nauczanie.”

Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego przerwa wielkanocna ma trwać od 9 do 14 kwietnia. Jeśli szkoły zostaną otwarte dopiero 15 kwietnia, to co stanie się z terminami matur i egzaminu ósmoklasisty? Minister uspokaja, że na razie nie ma konieczności wprowadzania zmian w tym zakresie:

– „Tak jak rozmawialiśmy z dyrekcją Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, nawet taki okres wydłużenia przerwy w zajęciach w szkołach, tych standardowych jeszcze nie powodowałby potrzeby chociażby zmiany terminu egzaminów. Jeżeli wprowadzimy zdalne nauczanie na dużą skalę – tak jak zakładamy – to także prawdopodobnie nie będzie potrzeby zmiany terminów zakończenia zajęć szkolnych.”

Według kalendarza szkolnego na rok 2019/2020, egzamin ósmoklasisty ma odbyć się w dniach 21-23 kwietnia, czyli zaledwie tydzień po powrocie uczniów do szkół. Matury zaś są zaplanowane na 4-22 maja. Jak zapewnia szef MEN, te terminy są, póki co, do dotrzymania.

– „Egzaminy ósmoklasisty są w końcu kwietnia. Jeżeli przerwa w zajęciach w szkole skończyłaby się wraz ze Świętami Wielkanocnymi, no to wówczas spokojnie te egzaminy mogłyby się jeszcze odbyć. Gdyby ta przerwa się wydłużała to oczywiście egzaminy nie mogłyby się odbyć, musielibyśmy je przenieść. Do tego się przystosowaliśmy: w specustawie są zapisy, które dają ministrowi edukacji możliwość nowej organizacji roku szkolnego, że względu na zdrowie, życie uczniów.”

Analogiczna sytuacja mogłaby zaistnieć w przypadku matur, jeśli przerwa w tradycyjnym sposobie nauczania miałaby się wydłużyć.

– „Jeśli nie zakończyłaby się do drugiej połowy kwietnia to także i matury trzeba będzie przesunąć. Od strony logistycznej będzie to trochę trudniejsze zadanie, bo egzamin ósmoklasisty to trzy dni z rzędu, a matury trwają znacznie dłużej.”

Zdaniem ministra, jeśli zdalne nauczanie da się wprowadzić sprawnie i okaże się ono efektywne, to nie będzie potrzeby przedłużenia roku szkolnego:

– „Dlatego właśnie chcemy wprowadzić zdalne nauczanie, aby nie było potrzeby kończenia zajęć szkolnych w innym terminie niż ten przewidziany w końcu czerwca – stwierdził. Mam nadzieję, że to wszystko zadziała i chociaż to będzie inny sposób realizacji podstawy programowej, to uda się ten materiał zrealizować i zajęcia zakończą się w końcu czerwca.”

Ozonowanie i przegląd klimatyzacji
Ozonowanie i przegląd klimatyzacji
29,99 zł
Oferta zakończona!
Serwis klimatyzacji: ozonowanie (29,99 zł) lub przegląd z nabiciem czynnika chłodzącego (od 79,99 zł) w Pel-Cars

Twoja reakcja?

Super
Super
6
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
7

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz