Home Kategorie News Ksiądz zarażony koronawirusem zdążył odprawić kilka mszy zanim trafił do kwarantanny.
5.78K

Ksiądz zarażony koronawirusem zdążył odprawić kilka mszy zanim trafił do kwarantanny.

Proboszcz parafii w Białopolu ma 66 lat i chore płuca. Koronawirusem mógł zarazić się od kobiety, która jakiś czas temu wróciła z Włoch. Teraz ksiądz przebywa w szpitalu w Puławach.

Pomimo stanu zagrożenia epidemicznego i doświadczeń z zagranicznych kościołów, szczególnie włoskich, polski Episkopat nie zdecydował o zawieszeniu mszy.

Efekty są już widoczne. Pierwszym duchownym w Polsce, który zaraził się koronawirusem jest proboszcz parafii w Białopolu. Duchowny ma 66 lat i chore płuca, co stawia go w grupie podwyższonego ryzyka. Według nieoficjalnych doniesień, ksiądz z Białopola jest pierwszym potwierdzonym przypadkiem koronawirusa w powiecie chełmskim.

Jak dowiedział się „Kurier Lubelski” proboszcza przeszedł test na obecność koronawirusa na oddziale pulmonologicznym chełmskiego szpitala. Cały oddział, na którym przebywał, został objęty kwarantanną. Wójt Białopola, Henryk Maruszewski ujawnia w rozmowie z gazetą:

– „W środę po godzinie 21 otrzymałem telefon od dziekana z niepokojącymi informacjami dotyczącymi proboszcza. Z samego rana wystosowałem więc do sanepidu prośbę o zdezynfekowanie kościoła w Białopolu i kaplicy w Strzelcach, bo to właśnie tam ksiądz odprawiał msze święte.”

Na wszelki wypadek wójt podjął także decyzję o zamknięciu Urzędu Gminy.

To może Cię zainteresować:  Profesor Simon o restrykcjach rządowych: „Trzeba poluzować, jeśli nie mamy w ogóle paść”.

– „Urzędnicy pracują zdalnie. Chyba, że będzie jakiś przypadek losowy, to wtedy będzie Urząd Stanu Cywilnego do dyspozycji. Przekazałem też informację o zakażeniu do zakładów pracy w gminie. Wystosowałem apel do mieszkańców, aby ci, którzy mieli kontakt z osobą zarażoną, zgłaszali się do sanepidu.”

9 marca proboszcz sprawował jeszcze liturgię w kościele w Białopolu. Kiedy źle się poczuł, zastąpił go inny duchowny, Koronawirusa zdiagnozowano dopiero 9 dni później, 18 marca.

Diecezja zamojsko-lubaczowska zapewnia, że sytuacja w parafii jest pod kontrolą służb sanitarnych.

– „Opieka duszpasterska w koniecznych przypadkach zapewniona jest przez księży z sąsiednich parafii. Przestrzegane są wszystkie zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego.”

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
8

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz